Архив: Монитор
fallback

3343 неграмотни и слабограмотни участват в курсовете за ограмотяване  по проект "Нов шанс за успех“, който започна през септември 2016 г. Обученията се провеждат в 263 групи в 123 училища в страната. Това заяви ръководителят на проекта Евгения Костадинова - директор на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование” в Министерството на образованието и науката.

При предишния проект, който приключи през 2015 г., бяха обучени над 14 145 възрастни.

Новият проект ще се изпълнява до края на 2018 г. и е с бюджет от 25 млн. лева. Негова основна цел е да се улесни по-нататъшният достъп на неграмотните и слабограмотни хора до общообразователна и професионална подготовка и съответно до пазара на труда. В обучението ще се включат общо 10 хил. неграмотни или слабограмотни над 16 години, които нямат базисни знания, но имат желание да наваксат пропуските и да имат елеменарно ниво на грамотност. Стремежът е 80% от тях да завършат успешно, съобщиха от МОН.

В момента те изучават материала, заложен в началното образование – от първи до четвърти клас. Ако преминат обучението успешно и издържат изпита, ще получат удостоверение за завършен курс за ограмотяване на подобие на свидетелствата, които децата получават след завършен начален етап.

Курсът за ограмотяване на възрастни с уроци от началния етап е с хорариум 600 учебни часа. Обучението в прогимназията - V, VІ или VІІ клас пък е с хорариум 360 учебни часа за всеки отделен клас или общо 1080 часа.

За целите на обучението има адаптирани учебни планове. Те включват изучаване на общообразователните учебни предмети с изключение на музика, изобразително изкуство и физическо възпитание и спорт.

За завърналите се ученици са осигурени средства за път, в случай, че училището е извън населеното им място. Освен това им се полагат и стипендии за обучение в размер на 4 лв. на ден. Ако завършат успешно курса на обучение, получават и награда за успех в размер на 55 лв.

Със сертификата за завършен клас те могат да продължат образованието си в следващ клас, в по-следващ етап на училищното образование или да се включат в обучение за придобиване на професионална квалификация.ктът предвижда възможност лица, които са учили в други държави или са учили по самостоятелен път, да валидират своите компетентности и така да продължат образованието си по-нататък.

Могат да придобият професия, с която да се реализират на пазара на труда. Тук става въпрос не само за неграмотни и слабограмотни хора, но и за емигранти, бежанци и други, уточняват от МОН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

т-пакет

преди 7 години

Комунистическата власт изолира ман-говците в гета и държа бедни, а сега демократичната власт държи болшинството българите умишлено бедни изолирани в бедната провинция.Аз съм за създаването на федерално управление на страната а София да е просто една формалност като само столица на страната,като всяка област да си има столица,само така ще започнем да се оправяме.Крайно време е да се разделим и самостоятелно да се оправяме.

23

асан

преди 7 години

да се се ограмотили когато е трябвало.Рома и певец Азис писа във в-к "Станадрт",че никой не му е дали и лев за да се интегрира,че сам се е интегрирал.Стига даване на пари засоциални помощи на ***, наплодили пет-шест деца, в чиито къщи няма книга ,вестник и списание.За учителите, нещастници български няма пари, а за тези от снимката има, писна ни от дискриминация над българина, събуди се българино.

22

Анонимен

преди 7 години

от това по-безсмислено харчене на пари-здраве му кажи!завърших гимназия с отличен 6,завърших университета с отличен 5,50-никой никога не ми е дал 1 ст.премия за това и сега тези ....ще получават пари за ..не става ясно за какво.познавам директор,който е записал такива ученици,но те не са в Б-я,извадил им е карти за банкомат,води ги на присъствие и в края на месеца тели парите от картите и си ги прибира...велики глупости на българската "демокрация"

fallback