Снимка: Reuters, архив
fallback

Летни лагери спасяват положението с грижата за децата. Ваканцията дойде и много родители са притеснени кой ще занимава децата им по цели дни в отпускарския сезон. Има различни алтернативи и множество оферти за работещи с деца.

Лагерите се предлагат в цели три разновидности - морски, планински и приключенски, който може да е комбиниран с море и планина. Цените също са различни - седмица на лагер излиза средно между 300 и 500 лева, пише "Стандарт". Има и по-луксозни оферти, както и доплащане за различни допълнителни екстри. Може да се постави например акцент върху спортните занимания, изкуството или изучаване на чужд език. Много от учениците се записват за алпийско катерене и уиндсърфинг, които са хитови дисциплини от няколко лета насам.

В последните години все по-често се предлага и обучение на учениците по време на ваканцията и по информационни технологии - първи стъпки в програмирането, работа с интересни и полезни приложения, като за всяко хлапе се осигурява и индивидуален лаптоп.

В различните оферти са включени транспортът, спането в дву- или тризвезден хотел с пълен пансион, застраховка, медицинско лице, спасител. Екскурзиите до съседни интересни места се заплащат допълнително.

Малко по-евтино излиза едноседмичен лагер на планина. Този вариант е атрактивен заради прекараното време на чист въздух, планинските преходи (които са леки), а занимания като ориентиране с компас и опъване на палатки са мечта за всички малчугани. Обикновено се избират и хотели с басейн. Някои лагери предлагат и екстри като конна езда, наем на колело, катерене на стена, но те също се заплащат допълнително.

Има и специално организирани тематични приключенски лагери като например "По стъпките на предците" в старопланинското село Лопушня, до Годеч, където 6 дни подрастващите се запознават с монголските юрти, коне, лъкове, оцеляване в природата, билки, прабългарски бойни техники, спортни състезания и игри. Лагерът се организира от юни до септември и струва 320 лв. за 6 дни. Предлагат се летни зооучилища, обучения в музеи и школи по танци и бойни изкуства. Така освен, че отпочива и се забавлява, детето се връща от лагера придобило нови знания и умения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

спомени спомени

преди 7 години

Навремето ходех по два пъти годишно на ученически лагери за по 20 дена - съответно планина и море - някои бяха безплатни, а други с минимално заплащане от порядъка на 10 - 15 лева. Какво ли ще кажат днешните деца за това?

14

bros

преди 7 години

А Европейски пари се трошат за какво ли не, но за такива съществени нужди, забрави! Пръмова заета да не изпадне в политическо забвение, но не, левче не се дава за развитие. А децата сега имат нужда от такова - когнитивно, лингуално-асоциативно, на моториката. Всеки ден по нещо ново - посещение в софтуерна компания (Империя и подобни геймърски), конна ферма, виа ферата, планински преходи, стрелба и общо милитъри обучение, театър, футбол/айкидо/спорт, езикови игри... Но не, пари нема, действайте!

13

bros

преди 7 години

Е, за мен остава единствения извод, че тук говорим за цяла една девствена пазарна ниша, в която засега са заети единици. По диаболите, какви 500лв/седмица? Та лапетата да не гнетят като Обеликс? Тризвздни хотели? Когато бях дете, най-голямото щастие за мен бе в планината, на хижа ли палатка. Отделно, колко струва тъпия интернет, секънд хенд лаптопи? Учители можем да им бъдем ей така, за тяхното развитие... Какво мога да ги науча - скално катерене, доволни IT познания, катерене, плуване, йога...

fallback