Снимка: bgonair.bg
fallback

В световния ден на средствата за масова информация екипът на предаването "ДНЕС" си зададе въпросите: Небрежни ли сме в правоговора и правописа? Правят ли ни интернет и социалните мрежи по-невнимателни към начина, по който общуваме с околните?

За съкращенията на думи и изрази и за това как английският сленг става част от комуникацията ни. Лошо ли е, когато езикът се развива и как употребата регулира нормата?

Според проф. Владко Мурдаров българският език нито градира, нито деградира.

"Развива се съвсем нормално. Навлизането на чужди думи е много естествено, така се развиват всички езици", обясни той.

Проф. Мурдаров даде пример и че в други големи езици също навлизат думи от английския. Такъв е немският език. 

"Ние също сме либерални и английските думи лесно навлизат в езика ни", обясни той.

По думите му най-важно е да пазим граматиката си, а не толкова, че в езика навлизат чуждици.

Проф. Мурдаров коментира и езика в социалните мрежи. Той отбеляза, че там се използват съкращения и хората са лаконични, което за съжаление обаче се прехвърля и в реалния живот.

"Хората ги домързява да говорят, по-кратко се изразяваме", отбеляза той.

Специалистът допълни и че препинателните знаци на моменти не се използват изобщо, но хората трябва да са наясно, че само една запетайка променя коренно значението.

Осмокласниците Виктория и Боян от 32-о СОУ разказаха какви съкращения използват най-често в социалните мрежи. Децата съкращават думите и така се разбират по-лесно, успяват да пишат и по-бързо по този начин.

Учениците обясняват, че използват съкращения като "НП" - "няма проблем", "ЗДР" - "здравей", "КП" - "какво правиш", "ФР" - "френд" (приятел).

Децата обаче са категорични, че тези съкращения не им влияят, тъй като не ги използват, когато говорят.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 8 години

А какво ще кажете за идиoтckaтa употреба на думата "случи" и производни. В едно интервю, за 1 минута, "величие" 8 пъти каза "случи". Вероятно това е модата на съвременните Кириак Стефчовци да покажат дълбоката си връзка с евроталантическите ценности и бит - "happen" - "случвам". Патологично раболепие! "Случи, случи, случи, случи/ се повтаря всеки миг/ тази дума обуклучи/ родния ни чист език// Ще се случи конгрес, сбирка/ ще се случи и процес/ случвам бърза процедурка/ леле, случи ме абсцес.."

23

тя

преди 8 години

страшно неграмотни хора има вече, но за съжаление това се отнася и за тия , които заемат високи постове в държавата! Затова стават за смях!

22

анонимен

преди 8 години

В този сайт /който често посещавам/ има много проблеми с писането. Не са грешки от бързане, а и непрофесионално е човек да пусне материал без да го прочете внимателно пак.Хората пишат коментари тук много по-грамотно от авторите

fallback