Снимка: Архив Reuters
fallback

Грамотността на българите се е сринала през последните няколко години, алармират университетски преподаватели. В ефира на Bulgaria ON AIR д-р Христо Христев и проф. Стилиян Йотов посочиха като причини от една страна лошата образователна система, а от друга - множеството висши учебни заведения в страната.

През миналата седмица група университетски преподаватели изпратиха писмо до президента, Министерския съвет и Народното събрание в началото на новата академична учебна година, обявявайки, че българските студенти са неграмотни, а немалка част от завършващите не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране. Стана ясно и че в някои университети като ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" вече има и задължителни ограмотителни курсове за всички новоприети студенти.

"Налице е сериозен спад не само на базисна грамотност, но има все повече хора, които имат съществени пропуски в общата си култура и изключителни дефицити в подготовката си в основни области на хуманитарното си познание, което за нас е от огромно значение. Факт е, че има сериозен проблем в средното образование", обясни д-р Христо Христев.

Според експерта е скъсана връзката между образованието и нуждите на икономиката. Проблем е и големият брой висши учебни заведения в страната, което не създава конкуренцията между посредствените и по-умните ученици.

"Националната агенция по акредитация в крайна сметка функционира по един начин, по който легитимира все повече и повече висши учебни заведения. Единствената информация, която обществото преследваше, беше свързана с един пернишки университет и аз мога да ви кажа, че той продължава да функционира", коментира проф. Стилиян Йотов.

Основен проблем е, че парите, които получават университетите, са свързани само със заетите места, а не въз основа на критерии, които да подпомагат качественото образование и да примамват по-способните студенти, каза още той.

Д-р Христо Христев коментира и проблемите в частните училища.

"В редица специалности частните вузове се превръщат в едни обикновени печатници за дипломи и не се наблюдава реален процес на конкуренция.", обясни той.

Чуйте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR



Четете още новини от "България" на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

61

Анонимен

преди 8 години

В шуменския университет даже си имат студентски комитет за защита от дискриминация,който да защитава ромоводители от скъсване на изпита.А са го скъсали ,а се е намесила комисията за проява на расизъм и дискриминация.Участниците в комитета пък са все говорещи и пишещи на турски/??!!/ ,отстояващи правата си на неграмотниците....

60

niki

преди 8 години

А за неграмотните преподаватели какво ще кажете?

59

Анонимен

преди 8 години

Професорите да не се оплакват, защото именно те са виновни да се нароят НАЙСЕТ на брой свободни университети. Това го направиха с цел да вземат хонорари кой откъдето свари. Всеизвестен е факта, че в свободните университети гъмжи от неграмотни студенти, които благодарение само на едната пачка завършват висше образование. Веднага навсякъде да се въведе приемен изпит бил той по математика, физика, химия и т.н., и на момента няколко десетки хиляди кандидат студенти ще се откажат да студенстват.

fallback