Снимка: Булфото, архив
fallback

КТ "Подкрепа" настоява депутатите да преразгледат решението за финансиране на частни училища с публични средства, се посочва в декларация на Конфедеративния съвет на синдиката.

Декларацията е адресирана до президента, до председателя на Народното събрание, до председателите на парламентарните групи и до министъра на образованието.

Oще по темата

Ако това не се случи, призоваваме президентът да наложи вето на Закона за предучилищното и училищно образование, се заявява в декларацията на синдиката.

От КТ "Подкрепа" подлагат на съмнение твърдението на законодателя, че се прилага принципът "парите следват ученика".

Според текст от законопроекта таксите се договарят между частното учебно заведение и родителя и не е предвиден никакъв механизъм, чрез който получената от държавния бюджет субсидия да бъде приспадната от таксите, и няма гаранция с колко и дали изобщо разходите на родителите на децата, посещаващи частни заведения, ще бъдат намалени, допълват от КТ "Подкрепа".

Според синдиката не е съвсем точно и твърдението на поддръжниците, че се прилага успешна европейска практика.

"В държавите, в които се финансират частни училища с обществени средства, учебните заведения не са бизнес организации. Те са родителски колективи, НПО, синдикати, църковни училища. В България частните училища са търговски дружества, чиято цел е печалба", заявяват от синдиката.

От синдикалната организация смятат, че тезата, че до момента държавата дискриминира децата от частните училища и детски градини, е неразбираема.

"Всички деца имат право да учат в държавно или общинско училище, което се гарантира от държавата. Ако техните родители изберат да не го направят и да насочат децата си към частно, то държавният бюджет не следва да бъде ангажиран с това тяхно решение. Това не е дискриминация, а родителски избор", се отбелязва в декларацията.

Според КТ "Подкрепа" с тази мярка Законът не адресира нито един от наболелите проблеми на националната образователна система, като недостиг на учители и унизителното заплащане на учителския труд; затворените стотици училища в по-малките населени места; драматичното състояние на материалната база в голямата част от държавните и общинските учебни заведения /почти 800 училища са без физкултурни салони/. Други наболели проблеми са липсата на възможност за спортни, културни, научни и пр. извънкласни занимания за учениците извън частните училища и растящата функционална неграмотност, която е резултат от социално-икономическите затруднения в семействата на учениците и растящите неравенства /изводи на PISA/, смятат от синдиката.

Поддръжниците на финансирането на частни училища с публични средства подчертаха, че децата, които се обучават в тях, са едва 1 на сто от всички ученици и ще струват на бюджета само 13 млн. лв. годишно, се посочва в декларацията.

Средният процент в ЕС стига до 7-8 на сто при учениците в началния курс и около 15 на сто в средния, т. е. с висока степен на вероятност може да очакваме, че разходите за частни училища далеч ще надминат 80-90 млн. лв. годишно, допълват от КТ "Подкрепа". Според синдиката това са толкова пари, колкото са нужни за минималното увеличение на заплатите на българските учители, което все още е под въпрос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Е-ех...

преди 8 години

До Пян_ГъЦялата тази история е некоректна и незаконна. Но либералите (бивши комунисти и костовисти) командват мутроикономиката и обират до кости народа. Как така в частните училища се учи при по-добри условия, с различни учебни програми и методи, различни учебни материали и помагала! Това ли търсихме на 10 ноември, лъжедемократи? Държавата ни от люлката да разделя и подценява децата ни по богатство!? А законите, къде са? Държавните образователни изисквания (ДОИ) не важат ли за частните школа?

15

Антиконституционно

преди 8 години

Абсолютно неправилно и финансово неграмотно е на търговски субекти, формиращи печалба - да се дава държавна субсидия. Така държавата подкрепя грозно нарушение на основния принцип в образованието - равен шанс. Той и сега е нарушен драстично- много по-добра материална учебна база,учебни програми,преподаватели в частните у-ща. Е,къде е РАВНИЯТ ШАНС в сравнение с училището в Орландовци? Поне учебните програми и съдържание трябва да са еднакви. А ДОИ как се спазват? Държавата разделя децата социално!

14

даскал

преди 8 години

Щом се дават държавни пари за частни училища - значи училището е държавно. Както и частните болници. Вземат ли пари от касата, те са държавни. Затова те са в комбина с т.н. Български политици за да делят парите. Та затова България е в такова дередже.

fallback