Снимка: Булфото, архив
fallback

На 15 септември 72 000 първокласници ще прекрачат училищния праг в цялата страна. Броят на малчуганите, които тръгват на училище тази година е по-голям от тази на миналогодишните, а наша проверка показа, че и родителите им ще трябва да се бръкнат малко по-надълбоко в джоба си, за да ги подготвят в сравнение с миналата.

Тетрадки, подвързии, гланцово блокче, четки за рисуване, скицник, бои, моливи, химикалки, гума, линия, лепило, ножица, раница, несесер, спортен екип за физическо. Това са нещата, без които не може. Няма как!

Повечето родителски срещи, са насрочени за началото на септември и тогава този списък ще бъде даден на всеки родител.

Между 30 и 60 лева, в зависимост от качеството, ще трябва да заделите за тетрадки, гланцово блокче, блок за рисуване, подвързии и етикети за учебници.

Несесерите пък се продават или пълни с всичко необходимо или напълно празни. Цените им са доста различни, като се започне от десетина лева при това с моливи, фулмастери, химикал, линия и се стигне до 50 лева без нито едно учебно пособие вътре. За сметка на това пък изборът е богат. Ако се спрете на най-евтините рискувате да ви се наложи да купите още в първите седмици нови моливи и фулмастери, защото със сигурност тези, които сте купили няма да пишат добре.

Стигнахме и до раницата. Изборът й е изключително важен и не опира само до това да е красива. Специалистите съветват тя да не е бъде по-широка от раменете на детето и поставена на гърба му да не е нито под кръста, нито да стърчи над раменете му. Гърбът й трябва да бъде твърд и да прилепва добре към гърба на детето. Колкото повече джобове има – толкова по-добре. Повечето джобове и прегради спомагат за разпределянето на тежестта и не позволяват натоварването на определени мускули, което съответно води до изкривяване на гръбначния стълб на детето.

Ученическата раница трябва да бъде с широки и добре подплатени две презрамки, защото тежестта, която се налага да носи детето е много важно да бъде разпределена равномерно. Търговците предлагат доста голямо разнообразие от раници и цените варират от 15 до 150 лева.

Първокласниците ще имат нужда и от анцуг за физическо, както и маратонки. По това перо отиват минимално поне 50 лева.

Учебниците за първи клас са безплатни. Родителите трябва да купят само учебните помагала, а в зависимост от училището на родителите това ще им струват 50 и 150 лева. Ако пък школото е решило, че учениците ще носят униформи, те ще ви излязат над 100 лева.

И накрая - букетът за учителката. Колко ще ви излезе той още е трудно да се каже, защото българската траниция повелява цветята да скочат двойно още на 13-ти септември.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

IB

преди 8 години

Това ли е най-жажното бе калъфи? 200-300 лева? Ами не ги давайте бе, ама то толкова струвало - ами да - струва, кутия цигари на ден струва 5 лева, по 30 дни са 150 лева. За цигари и кафе може 200 лева и никой не прави драма, а за първокласника - олеле. Безплатно няма, даже и в СССР нямаше. Ай да ви се не види и мрънкалниците.

17

Анонимен

преди 8 години

Детето ми е ползвало по 3 тетрадки по предмет,ходеше и на занималня, това прави около 6 комплекта по 5 тетрадки, или 12.50и коментирам точно това:Между 30 и 60 лева, в зависимост от качеството, ще трябва да заделите за тетрадки, гланцово блокче, блок за рисуване, подвързии и етикети за учебници.

16

...

преди 8 години

До ГалинаТе тези 5 тетрадки стигат за около един месец- една за работа в клас по БЕЛ, една за домашна работа по БЕЛ, една за Роден край, една за Развитие на речта, по математика за работа в клас, за домашно. Като изписването на една тетрадка за работа в клас е дори за около 2 седмици, ако се работи съвестно.А и не тетрадките са големият харч. Както бе писано- сборници, помагала, пари за униформи, за охрана, за завеси, за ремонт на стени, на шкафчета, пастели, моливи, фулмастери, химикали ...

fallback