Снимка: bgonair.bg
fallback

"Не питайте какво държавата може да направи за вас, а се запитайте какво вие може да направите за държавата си". Думите са от знаменитата реч на Джон Кенеди през 1961 година, когато полага клетва като 35-я президент на САЩ - сега най-развитата икономика света.

Преди 18 години Търговско-банковата гимназия открива успешно как може да инвестира в себе си и за държавата - създава заедно с учениците 3 учебно-тренировъчни банки, които работят с реалния бизнес. Целта е те да осигурят реални условия на работа, в които теорията да се усвои по-лесно и обучаващите да добият практически опит. Днес в гимназията функционират успешно над 50 подобни тренировъчни фирми и банки, с които децата упражняват своите умения да продават услуги на национални и международни икономически панаири.

За Георги, управител на една от тренировъчните банки, това е най-ценният опит, който е придобил през целия курс на обучение.

"Има полза от тази възраст да се научим да се справяме с живота и в крайна сметка тук има и екипна работа, трябва да се сработиш с хората около теб, трябва да ги контролираш, ако си управител например, да знаеш какво се случва и след това като излезеш от гимназията, да се оправяш много по-лесно и да се реализираш", каза Георги Георгиев, ученик от НТБГ.

Според Георги съучениците му от другите училища излизат финансово неграмотни и в края на средното си образование те не знаят дори как да попълнят мотивационно писмо. Именно подобни тренировъчни фирми и банки, са подходящият метод, чрез който те да добият базисни икономически познания, смята Георги.

"Много българи не знаят какво е акредитиви и разплащателна сметка. Нямат елементарно познание как се пише мотивационно писмо, CV, как да се държи човек на делова среща, интервю за работа", смята Георги.

Учителите от Търговско-банковата гимназия смятат, че в условията на пазарна икономиката децата от средните училища трябва да изучават поне теория на икономиката, за да бъдат икономически подготвени. Сложната материя обаче трябва да бъде поднесена чрез по-интересен подход, защото фиктивното въвеждане на финансовото образование няма да доведе до желания ефект.

Вижте повече във видеото:

Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 8 години

Икономиката е религия , няма нужда от религиозно образование , Който иска да направи нещо пари или грабеж.. Да си направи религиозно братство , секта.. Масони , билдерберги , ционисти са си решили въпроса по този начин.. Дори в американските университети има студентска братства като "Череп и Кости" .. Не е важно какво ще учиш в университета и колко добре , важно в кое братство си..

24

До 36

преди 8 години

"Ресурсите са винаги ограничени" за едни, за други има в изобилие, дори мн често изхвърлят, получават ново, след това пак са недоволни и не им стига, докато други оцеляват и с малко, проблемът е в егоизма, а не че ресурсите са ограничени, това вярване за ограниченост на ресурсите създава целият негативизъм и ограничения по света, които изпитват някои. Ама нали повечето икономисти и капиталисти нямат душа и сърце, само чист ум и его, и на тях не им пука за другите :D

23

Анонимен

преди 8 години

До До 32 Тъй като ресурсите са ограничени , трябва да си вечно в грабеж на нови ресурси.. Икономиката не е Перпетум Мобиле не ограби ли нещо от други народи не може да съществува .. А лесна плячка за запада на хоризонта няма .. Ако има една Глобална икономика , то нейния естествен ход към робство , геноцид , концлагери.. Тя не може да съществува без нови вливания на ресурси.

fallback