Анелия Клисарова. Снимка: Булфото
fallback

"Стратегията за висше образование предвижда свиване на броя на университетите, постепенно и по естествен път, чрез механизмите на финансиране.

В стратегията е заложено държавна субсидия да получават само тези специалности и факултети, които са успешни, търсени и потребни на държавата и на бизнеса", съобщава пред "Монитор" министърът на образованието Анелия Клисарова.

"Министерството не може да каже закриваме този университет. Това ще стане естествено. Когато дадени специалности и факултети са неефективни и ненужни, те няма да бъдат субсидирани и така постепенно ще отпаднат. Така например има 28 факултета по публична администрация.

Трябва ли държавата да пилее ресурс за тях, вместо да подпомага математически и инженерни специалности. Едновременно с това ще бъдат стимулирани специалности, които произвеждат кадри, от които държавата и бизнесът имат нужда.

Ние няма да намаляваме парите на университети, а ще ги преразпределим там, където има най-високо качество на обучение и най-добра реализация на студентите.

Имаме свръхпроизводство на висшисти в дадени сфери и остри дефицити в други. Затова и 80 процента от студентите не могат да си намерят работа по специалността", уточнява Клисарова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Деси

преди 10 години

Едно време по университетите се влизаше с приемни изпити с високи оценки, сега е достатъчно да имаш 3 по български език на матурата и си все вътре в някоя специалност. И как няма да има свръхпроизводство на висшисти. И после 'мити студенти като завършат с голямото самочувствие, че са висшисти, а не са прекарали и 1 час в библиотеката на университета, ми се разоплаквали, че не могат да си намерят работа по специалността ми иде да повърна. В дискотеката 'дето са се наливали, там да търсят работа!

26

Анонимен

преди 10 години

Не е проблема в това дали ходиш на лекции събота и неделя, вечер или учиш дистанционно въпроса е какво си научил, как се подготвяш, какви задания ти се дават и колко време прекарваш в библиотеката. Университетите трябва да са гъвкави, като лекции, ангажираност на студентите, но още по-гъвкави трябва да са като адекватен за времето ни учебен материал, приложение в реалния живот и шанс да работиш, да учиш и да надграждаш.Няма как образованието ни да е на ниво, на фона на това което става в държава

25

Веско

преди 10 години

Тотално ми се объркаха понятията. На какво му викат висшист сега? Имам впечатление, че в половината "университети" се провеждат някакви платени професионални курсове, ама с минимум висша математика, химия, физика, биология и всякакви науки които трябва да се учат.

fallback