Снимка: Булфото, архив

След като за малко учениците нямаше да учат произведения на Ботев, Алеко, Димов заради подготвени промени в програмата по български език и литература от ГЕРБ, които просветният министър Анелия Клисарова спря, вече думата си казаха и преподавателите.

Оказа се, че учителите, участвали в анкетата за съдържанието на новите учебни програми по български език и литература, като цяло подкрепят авторите, които са в сегашната учебна програма и няма съществени отклонения от предлаганите произведения, обяви заместник-министърът на образованието и науката Атанаска Тенева, предаде БТА. 

Тя добави, че "има единични примери, по-скоро екзотични, за добавянето на автори, които в никакъв случай не могат да са в гимназиалния етап до 10-и клас".

Още по темата
Тенева даде примери за такива екзотични предложения на учители и заяви, че "не е възможно в задължителната подготовка в часовете по БЕЛ да се посочват имената на Мишел Фуко, на Дерида или на Пол Рикьор".

Анкетата е само един етап от обновяването на учебните програми по БЕЛ - в задължителната подготовка и само за 10-и клас, а утвърждаването на тези програми е свързано с приемането на новия Закон за средното образование, обясни Тенева.

Тя съобщи, че в анкетата има отделни предложения на учители за включване на повече творби на Христо Ботев. 

Тенева отново заяви, че учителите подкрепят авторите и по-голямата част от творбите, които са в сегашната програма по български език и литература.

Повечето от учителите са заявили, че трябва да се увеличат часовете по литература, а не по български език, съобщи Атанаска Тенева.

По думите й няма предложения да има отделни предмети - "Български език" и "Литература" в гимназиалния етап.

Тенева каза, че в анкетата имало и предложения на учители за включването в програмите на повече съвременни автори, но по думите й "някои от тези автори са по-скоро автори от вестникарските павилиони, които сега се популяризират".

Министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова каза, че в анкетата са участвали 76,2 процента от всички учители по БЕЛ или 4461 от общо 5854-ма учители.

Анкетата не беше задължителна, учителите са я попълнили по желание и изводът е, че те имат желание да участват в дискусията за програмите, заяви министър Клисарова.

Тя уточни, че за това какви да бъдат учебните програми по БЕЛ до седми клас участие в анкетата са взели 2847 учители, а от гимназиалния етап са се включили 1919 учители.

Само 305 учители са изказали мнение и за прогимназиалния и за гимназиалния етап, и така тези учители са обхвали целия образователен процес по БЕЛ, каза Анелия Клисарова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase