Снимка: Pixabay
fallback

Турските власти са отнели лиценза на девет частни болници в Истанбул и на една частна болница в град Текирдаг заради смъртта на общо 12 новородени, причинена в тези болници. Това съобщи турският министър на здравеопазването Кемал Мемишоглу, цитиран от ТРТ Хабер.

Болниците били замесени в разследването, което се води от републиканската прокуратура във връзка със смъртта на новородените. Сред санкционираните болнични заведения е и болницата на бившия здравен министър Мехмет Мюеззиноглу в Истанбул, съобщи ОДА ТВ.  

Скандалът стана обществен след като бяха разкрити действията на група лекари и здравни работници в Бърза помощ, които изпращали бебета, нуждаещи се от спешна помощ, в частни клиники вместо в спешните отделения в държавните болници, за да извличат финансови печалби. Частните клиники, в които изпращали бебетата, не само, че не разполагали с необходимите условия за лечение, но и лечението в тях е много по-скъпо от това в държавните болници.

Най-малко 12 новородени са починали, вследствие на това, че не са получили необходимата медицинска грижа, от която се нуждаели, т.е. съзнателно са били изпратени на смърт от престъпна група, в която участвали над 40 души, лекари, медицински сестри и социални служители, а вероятно и отговорни служители от въпросните болници, коментират местните медии.

Републикански прокурор е поискал присъда от 10 до 589 години затвор за предполагаемия ръководител на престъпната група Фърат Саръ от областната болница Есенйурт в Истанбул, и общо 500 години затвор за другите участници в групата на ”убийците на бебета“, както я наричат в турските медии.

Двайсет и двама от подозираните 47 души се намират в ареста. Настоява се за осъждането им на най-строги наказания. Според обвинителния акт от над 500 страници, начело на престъпната група е турски лекар, който е обвинен в умишлено убийство, ръководство на престъпна група и фалшифициране на официални документи. / БТА
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 1 минута

Цялата държава е на.крак от това мръсно.деяние!Тия няма къде да избягат!И милиони подкуп да дадат-няма измъкване!Жалко,че отмениха смъртното наказание,иначе.досега да са увиснали на.бесилото.Жалко,че алчността за.пари взе превес в живота ни и има опасност и занапред да се срещаме с неща от подобен род.Жалко за невинните дечица и родителите им!

7

Парадокс

преди 2 часа

Не чух някоя партия да е включила точка в програмата си за спиране държавното финансиране на частните болници?! Ако са такива професионалисти и експерти би следвало чужденци да идват и да се лекуват у нас? А дано, ама надали. Вместо това се чудят коя клинична пътека да източат и колко измислени процедури да таксуват!! Качеството на услугите им е много под цената която плащаме чрез данъците си, плюс допълнителните такси и консумативи!

6

Шишо

преди 2 часа

Частния интерес не кореспондира с обществения и в частност с интереса на пациента. Частната болница не създава лекари. Тя ги взема на готово и чрез тях източва бюджета, тоест нашите данъци. Резултатите са видими. Огромни харчове, лошо здравеопазване, липса на превенция (коя частна болница би платила за това?), постоянни кампании за събиране на пари за лечение в чужбина. Частните болници трябва да бъдат забранени или поне да не получават пари от бюджета (НЗОК)!

fallback