Снимка: архив, БГНЕС
fallback

„Флирт“ е новият вариант на COVID-19. В Гърция има бум на заразените с него – само за седмица са регистрирани 473 случая, като двама души са хоспитализирани, 22 са починали вследствие на заразяването с коронавируса.

„Щамът „Флирт“ е вариант на „Омикрон“ и няма голяма разлика между тях. Всъщност „Омикрон“ се размножи в няколко подварианта“, поясни пред bTV проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ.

„Тези подварианти образуваха нови подварианти и в подварианта В А286 се появиха две съществени мутации на аминокиселините, които дадоха названието „Флирт“. Всъщност името на този подвариант произлиза от буквите на аминокиселините, които бяха подменени в този щам“, допълни проф. Христова.

Според нея се касае за група вирусни щамове, които непрекъснато се променят и образуват нови подварианти.

Тя обясни също така, че става дума вируси, при който мутацията помагат за преодоляване на човешките антитела – това им дава предимство и съпротивителната сила на имунитета не успява да ги атакува.
 
Проф. Христова обясни също така, че в момента „Гърция се радва на една огромна туристическа вълна“, което практически означава, че може много хора там да боледуват, но като процент заболеваемостта всъщност не е съществена.

 „Групата щамове, известна като „Флирт“, не води до тежко протичане на заболяването, но пък и не бива да се подценява. Това е системно заболяване, която протича с температура, втрисане, главоболие и болки в гърлото, като често се появява и диария. Все още при някои пациенти се наблюдава и загубата на обоняние“, каза още тя.

Проф. Христова припомни също така, че това заболяване протича по-рисково при възрастните хора с хронични заболявания. Имало обаче и млади хора, които при т.нар. цитокинова буря или при по-голяма чувствителност заразяването може да протече тежко.

„Опасността е от тромбози. Вирусът уврежда вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, а когато тя е увредена, лесно се образуват тромби“, посочи проф. Христова.

Добрата новина според нея е, че у нас има много малко заболели, а лошата – има скрита заболеваемост, защото хората масово не се тестват.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Анонимен

преди 1 месец

В горната част на Белия дроб на всеки човек живее Бактерия под името "Бронхо Пневмония" Кислорода който вдишваме избива бактерията Бронхо Пневмония. Но когато се получи така, че белите дробове се наводняват, Бактерията се развива и са болни от Бронхо Пневмония. След това ги слагат на КИСЛОРОДНО ДИШАНЕ... със 100% кислород и им изгарят Белият дроб и умират! Ко да правиш - техника!

50

Анонимен

преди 1 месец

Мъдрите българи от хиляди години са използували Двете Бактерии - живеещи в стомаха на овцете пасящи по балканите за да правят Здравословно Кисело Млако. Именно Точките по повърхността на тия живи *** бактерии, наречени "вирус" за производство на Белтък. произвеждат от Млякото - Здравословното Българско Кисело Мляко.

49

Анонимен

преди 1 месец

Вируси няма! Вирусите са измислеи за да плашат Гаргите! Знаете ли Кое наричат Вирус Дофторята? Ама може би и дофторята не знаят какво е това измисления Вирус! Всяка Бактерия на повърхността си има Генетични Точки и като навлезе в тялото на Животното или Човека с тези Генетични Точки започва да се произвежда Белтък, за да може Бактерията да Преживее. Има Лоши Бактерии и Добри Бактерии!

fallback