Снимка: БГНЕС
fallback

Ryanair е изправена пред предизвикателства в двата края на ценовия си диапазон - от една страна, най-голямата авиокомпания в Европа оспорва предложение за въвеждане на минимални цени във Франция, а от друга, за таван върху цените в Италия, пише Ройтерс.

Франция, където Ryanair обслужва градове като Марсилия и Бордо, предлага въвеждането на минимална цена на билетите като част от усилията за намаляване на замърсяването от авиацията. От другата страна на границата в Италия Ryanair е явният пазарен лидер и съобщава, че плановете ѝ за експанзия остават след публичния спор с правителството заради план за ограничаване на цените на полетите към ваканционните острови Сицилия и Сардиния.

Френското предложение за минимални цени, което според представители на ЕС е привлякло известна подкрепа от Нидерландия и Белгия, беше критикувано от един от мениджърите на Ryanair Еди Уилсън.

"Те се опитват да лишат от права собствените си граждани", заяви той и определи предложението като опит за подкрепа на националните авиопревозвачи за сметка на не толкова заможните пътници.

"Евтините пътувания по въздух са един от добрите инструменти за премахване на социалните различия в ЕС от гледна точка на движение и интегриране на хората", допълни Уилсън, който е главен изпълнителен директор на Ryanair DAC, най-голямата авиокомпания в групата.

След като си създаде силна позиция в големи части от Западна Европа, Ryanair сега поглежда на изток към страни като Полша за по-голям растеж.

Италианско пътуване

Италия, където пътуванията по въздух преди време бяха свързвани основно с работещата на загуба Alitalia, е силен пример за последиците от нискотарифните авиокомпании.

Сега Ryanair генерира над една пета от приходите си, почти 2,4 млрд. евро през последната финансова година, от италиански маршрути и има пазарен дял от над 40%.

"През последните години компанията успяваше да расте заради слабостта на Alitalia", казва транспортният анализатор Андреа Джуричин от TRA Consulting.

"Тя успя да спечели пазарен дял в сегмента на местните и международните пътувания на къси и средни разстояния, които бяха загърбени", допълва той, но все пак отбелязва, че италианският пазар се е разширил от 53 млн. пътници през 1997 г. на 161 млн. през 2019 г.

Ryanair изрази съмнения в постигането на собствените си амбиции да удвои броя на пътниците по италиански маршрути до 100 млн. през следващите десет години след спора с правителството на Джорджа Мелони през лятото.

Разтревожено заради цените на местните полети от Сицилия и Сардиния в разгара на сезона, правителството прие указ през август за налагане на таван върху тях, за да защити италианците.

"Сега цените на полетите са извън контрол във ваканционните периоди... и наказват най-недостъпните области с най-високите нива на емиграция", коментира Джузепе Кокуца, инженер от Рим, който пътувал до родната си Катания, в Сицилия, по време на ваканцията си.

Но след като Ryanair съобщи, че ще оспорва тавана върху цените на Европейската комисия и ще прехвърли повече италиански полети към международни маршрути, Рим смекчи мярката, като предаде контрола върху наблюдението на цените на антитръстовия си регулатор.

Основната лобистка група в областта на авиацията в Европа изрази облекчение и призова за по-голяма координация в Европа в подкрепа на сектора.

"Когато виждам това ниво на амбиция на национално равнище, в страни като Франция, Нидерландия, Италия, които подемат собствени инициативи..., смятам, че можем да направим нещо заедно в Европа, вместо да раздробяваме пазара, чието създаване ни отне 30 години", коментира Урания Георгуцаку, ръководител на Airlines for Europe.

Наследник на Alitalia

Alitalia беше заменена от по-малък държавен авиопревозвач, ITA, който трябва да получи чуждестранна подкрепа от Lufthansa. Германската авиокомпания вече прие да поеме 41% дял от ITA, въпреки че сделката все още очаква одобрение от европейските власти, което гневи Мелони.

Главният изпълнителен директор на Lufthansa Карстен Шпор заяви, че по-силна ITA ще съживи конкуренцията на италианския пазар, но Уилсън не е впечатлен и не отдава съществено значение на ITA.

Въздействието на Ryanair е видно в северния град Бергамо, на около 50 км от Милано, чието летище зае трето място сред най-натоварените в страната след близкото "Малпенса" и "Фиумичино" в Рим благодарение на партньорството си с авиокомпанията. Бергамо и близкият Бреша, които тази година бяха определени за италиански градове на културата, привличат още туристи, съобщи говорител на оператора на летището в Бергамо Sacbo. Уилсън вижда още възможности за растеж, след като Ватиканът определи 2025 г. за Юбилейна година - това предполага, че още туристи ще се отправят към Рим, а Италия беше избрана за домакин на Зимните олимпийски игри през 2026 г. в Милано и Кортина д"Ампецо.

"Италия има визия да се превърне във водещата икономика в Европа от гледна точка на вътрешен туризъм и те трябва да получат това, което могат да предложат в тази област", допълва той, посочвайки храната, виното, островите и археологията.

"Просто трябва да помогнат на хората да стигнат там", отбелязва Уилсън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 6 месеца

КИТАЙСКИ ГРОБИЩА ЗА ЧИСТО НОВИ КОЛИ И ВЕЛОСИПЕДИ Милиони нови китайски велосипеди и неизползвани китайски коли ръждясват на площадки на открито, защото са непродаваеми и няма място за тях нито в заводите, нито в складовете на дистрибуторите. Заводите теглят заеми от банките, за да не спре производството и да не нарастне критично процентът на безработица. Увеличава се броят на КИТАЙСКИТЕ градове ПРИЗРАЦИ с празни неизползвани жилищни квартали, дело на фалирали СТРОИТЕЛНИ компании ПИРАМИДИ

5

Анонимен

преди 6 месеца

До Нане Вуте 2 - Има хора, кото РЕАЛНО вярват, че ще помогне и някой от тези хора са в ЕК. Идеята им е, че ще направят пътуванията недостъпни за повечто хора. Но има едни по-умни хора от тях,д еот им дърпат кнците и просто ще се налапат с пари, покрай увеличенията, а цената я плащаме аз и ти ...

4

Анонимен

преди 6 месеца

Свободния капитализъм е много хубав, до момента в който не бръкне в джоба на по-силния капиталист.

fallback