Снимка: БГНЕС

От космодрума "Восточний" стартира ракетата носител "Союз-2.1б" с горна степен "Фрегат" и автоматичната станция "Луна-25", която ще бъде първата мисия до естествения спътник на Земята в историята на съвременна Русия, предаде ТАСС.

В материалите на държавната корпорация "Роскосмос" по-рано бе съобщено, че полетът на автоматичната станция до естествения спътник на Земята ще бъде до 5,5 дни по редовна програма. След спирачния импулс устройството ще премине в кръгова околоспътникова орбита с височина 100 километра, където ще работи от три до седем дни.

Целта на проекта е да се изпрати автоматична сонда за изследвания в района на южния полюс на Луната. Предвижда се модулът да се приземи в близост до кратера Богуславски (резервни зони са в кратерите Манзини и Пентланд-А).

Основната задача на "Луна-25" ще бъде да отработи технологията за меко кацане. При тази мисия за първи път космически аппарат ще кацне на Южния полюс на естествения спътник на Земята. Апаратът ще изследва вътрешната структура и ще проучи природните ресурси, включително водата, както и въздействието върху повърхността на Луната на космическите лъчи и електромагнитната радиация.

На автоматичната станция са инсталирани няколко камери. Те ще заснемат в детайли кацането и панорама на Луната.

Роман Бесонов, ръководител на отдела за оптични и физически изследвания на Института за космически изследвания (ИКИ) на Руската академия на науките, заяви по-рано пред ТАСС, че "Луна-25" ще извърши предварително програмирано изследване и ще направи снимки на Луната по команда от Земята.

Кацането на руската мисия на Луната се очаква на 21 август.
(БТА, Пламен Йотински)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase