Снимка: БГНЕС
fallback

Водният резервоар, който се пълни от язовира "Каховка" в Южна Украйна, вече не може да осигурява вода за охлаждане на реакторите в атомната електроцентрала в Запорожие, съобщи операторът на язовира, предаде АФП.

Главният изпълнителен директор на "Укрхидроенерго" Игор Сирота заяви, че нивото на водата е "под критичната точка от 12,7 м", което означава, че вече не може да захранва "резервоарите в Запорожската атомна електроцентрала за охлаждане на централата".

Окупираната от Русия Запорожка атомна електроцентрала, най-голямата в Европа, на около 150 км нагоре по течението.

Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, който трябва да посети централата следващата седмица, заяви тази седмица, че водата не може да се изпомпва, ако нивото ѝ падне под 12,7 метра.

Наличната вода в охлаждащите басейни в централата и на други места все още може да се използва "за известно време" за охлаждане на реакторите и басейните за отработено гориво в сградите на реакторите, каза Гроси.

Освен това голямото охлаждащо водохранилище в близост до площадката "в момента е пълно и има достатъчно запаси за захранване на централата за няколко месеца, тъй като шестте реактора са в режим на изключване", добави той.

"Затова е жизненоважно това охлаждащо съоръжение да остане непокътнато... Призовавам всички страни да гарантират, че нищо няма да бъде направено, за да се подкопае този процес", заяви Гроси на заседание на управителния съвет на агенцията.

МААЕ разполага с екип от експерти в централата.

Язовирната стена, контролирана от Русия, беше разрушена във вторник, а Русия и Украйна се обвиняват взаимно, че стоят зад това, като и двете страни твърдят, че експлозия е причинила пробива.

Служителите на централата вече са въвели мерки за ограничаване на потреблението на вода, като я използват само за "основни дейности, свързани с ядрената безопасност", заяви по-рано Гроси.

"Има готовност за подобни събития... Но очевидно е, че това прави още по-трудна и непредсказуема ситуацията в областта на ядрената безопасност и сигурност", каза Гроси.

Реакторите на централата вече са спрени, но все още се нуждаят от охлаждаща вода, за да се гарантира, че няма да има ядрена катастрофа.

"Липсата на охлаждаща вода в основните водни системи за охлаждане за продължителен период от време би довела до разтопяване на горивото и неработоспособност на аварийните дизелови генератори", предупреди Гроси.

Той неведнъж е призовавал за защита на централата, тъй като в близост до нея е имало обстрел, а също така на няколко пъти е прекъсвано нейното изключително важно електрозахранване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Хххх

преди 10 месеца

Зеления наркоман и де...билната му фашистка корумпирана хунта си мислят че наводнението причинено от язовира ще спре руското настъпление....ще го забави но няма да го спре....зеления м...ндил вече се оправдава че видиш ли взривяването на язовира спирало украинската контраофанзива....тя водата ще се отдръпне и ще го ядете руския ботуш...

44

Анонимен

преди 10 месеца

Това се очакваше че руснаците на тръгване ще взривят язовирната стена. Не е изненада.

43

Shshshshsh

преди 10 месеца

Бах тая краварска логика на пишещите тук ботове.

fallback