Снимка: БГНЕС
fallback

Белият дроб е само входната врата за фините прахови частици (ФПЧ), които с токсините на околната среда могат да причинят редица заболявания – чести инфекции, астма, ХОББ, дори рак. Проблемът става още по-голям, когато замърсителите навлязат в кръвоносната и се разпространят до всички органи на тялото, обясни пред Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев.

Основните източници на ФПЧ са двигателите с вътрешно горене. Освен това около 50 хиляди домакинства в София се отопляват с горене на твърде гориво.

От проучвания е известно, че всеки допълнителен микрограм замърсяване на кубически метър покачва смъртността от хронични неспецифични заболявания с около 1 процент, подчерта д-р Симидчиев.

Годишно между 12 и 15 хиляди души умират от мръсен въздух в България.

Няма хора, които да не се повлияват от въздушното замърсяване, но децата са особено рискови. Трябва да се наблегне на превенцията, на предотвратяването на замърсяването, категоричен е специалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Naska

преди 1 година

Ами няма ли кой да започне да мисли в зелено в тази държава. Стимулирайте чистата енергия. Ето примерно природния газ е екологично чист и не замърсява, насърчавайте консумацията, субсидирайте потребителите. Това са ужасни статистики, трябват сериозни мерки.

29

Николетка

преди 1 година

Ами с тия въглищни централи и дърва какво очаквате?? Отдавна свикнахме да виждаме това, което дишаме вече... Много е жалко как не осъзнаваме, че е крайно време да минем към по-чисто гориво, а именно природен газ. Време е да последваме европейците, които масово са на синьо гориво, защото е по-екологично, по-комфротно и по-уютно с него. Добре е във всички направления...

28

Анонимен

преди 1 година

Ставаме втори Китай, маски, каски и какво ли още не! Много грижи и любов, никога не е било това! Погрижиха се за ковида, айде стига толкова грижи! Умират от добър и спокоен живот!

fallback