Снимка: БГНЕС
fallback

Настоящият начин на производство на храни застрашава бъдещите глобални доставки, по-специално заради високата консумация на месо, установи ново проучване, цитирано от ДПА, съобщи БТА.

Хранителната промишленост като цяло сега е отговорна за две трети от глобалното потребление на прясна вода, три четвърти от замърсяването с хранителни вещества във водните басейни и една четвърт от всички емисии на парникови газове, според проучването "Предстоящата устойчива хранителна революция" на консултантската компания "ПрайсуотърхаусКупърс стратеджи" (PwC Strategy).

С оглед на продължаващото нарастване на световното население е спешно необходима промяна в производството на храни, пишат експертите, тъй като сегашната система не е устойчива.

Войната в Украйна сама по себе си беше достатъчна, за да предизвика драстично увеличение на световните цени на храните, казват авторите, като се позовават на факта, че руската инвазия в страната е попречила на така необходимия износ на храни.

Ключов проблем по отношение на глобалното производство на храни е нарастващата консумация на месо в световен мащаб през последните десетилетия, според проучването. Около 80 процента от земеделската земя по света сега се използва пряко или непряко за производство на месо, като същевременно покрива само 11 процента от световната консумация на калории.

Следователно промяната на хранителните навици е ключова мярка за осигуряване на бъдещи глобални доставки на храна, казват експертите. Дори замяната на говеждото с пилешко може да намали наполовина емисиите на въглероден диоксид от производството на месо и да намали консумацията на вода с около 30 процента, според проучването.

Ефектът е още по-голям при преминаване към вегетарианска или веганска диета.

В същото време техниките за прибиране на реколтата и възможностите за доставка трябва да станат по-ефективни, за да се предотврати развалянето на храните по пътя им към потребителя. В момента около една трета от цялата храна трябва да бъде изхвърлена поради забавяне и неефективност при прибирането на реколтата, логистиката или търговията.

Според експертите засиленото използване на цифрови технологии може да доведе до значителни подобрения - например чрез оптимизиране на напояването и торенето и точно проследяване на стоките по време на доставка.

Всички тези промени заедно биха могли да допринесат значително за осигуряване на нарастващото търсене на храни по устойчив начин без значително увеличение на цените, заключава проучването.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

Готин

преди 1 година

Алчността предизвиква революции! Хората вече не искат да умират за чужди амбиции и войни. Готови са да се обърнат срещу насилника. Пример са близо двата милиона руски мъже, който напуснаха родината си при обявяването на мобилизация в Русия. Те няма да останат вечно зад граница. Връщането им ще предизвика "ураган". Същото очаква и тези, които си играят с животите на хората с цел печалби. Парите им няма да ги спасят от възмездието!

36

Готин

преди 1 година

Така както е тръгнало в скоро време ще започнем да играем играта "Убий монополиста". Доброволни вноски ще осигуряват бонуси за килърите. Целта е да напъхате пачки в устата на монополиста, до задушаване. После прибирате пачките за вас.Найс, а!?

35

Бай Дрън

преди 1 година

На който не му харесва да се храни с месо, никой не го задържа на тая Земя!Значи кучета и котки можете да храните с месо, хора не?

fallback