Снимка: БГНЕС

Сериозно са намалели поръчките на храна за вкъщи при втората COVID вълна. Въпреки че ДДС за доставка по домовете от 1 декември става 9%, от бранша казват, че това няма как да се отрази на цената на храната, защото е повишен минималния осигурителен праг.

Мартин Вълев е собственик на пицария в Русе. Казва, че има сериозен спад на клиентела, откакто навън е студено, а масите в летните градини са прибрани. Хората се притеснявали да сядат вътре в заведението.

Още по темата

"Спадът е огромен. При колеги съм чувал, че е над 60%. Голям отлив на клиенти, които, според мен, са стресирани да не се заразят", обясни Мартин Вълев.

Има спад и на поръчките за вкъщи. "Ръстът беше март месец и април, когато беше първото извънредно положение. Сега също си стоят вкъщи, но явно може би си готвят и си правят бюджет, за да изкарат месеца", допълни ресторантьорът.

За да подпомогнат бранша, депутатите гласуваха от 1 декември и ДДС върху храната за вкъщи да се намали на 9%.

По думите на Вълев облекчението няма да е голямо, тъй като след като въведоха 9% за търговските зали за консумация на място, се вдигна и прага на осигуряване. "По-скоро трябва да се направи някакъв вариант заведенията да заработят декември месец, защото наближават януари, февруари – това са доста трудни месеци за бранша", добави той.

По думите му от началото на ноември на седмица средно се заемат по 2-3 маси и в пицарията разчитат основно на храната за вкъщи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase