Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Китайският град Шънчжън забрани продажбата и яденето на диви животни като мярка срещу бъдещи епидемии като тази от новия коронавирус, предаде Асошиейтед прес.

Появяването на вируса за първи път през декември в Ухан, Централен Китай, бе свързано с един от градските пазари, на който освен традиционни стоки като пилешко и риба, за ядене се продаваха и диви животни като панголини и цивети.

Смята се, че консумацията на диви животни е дори още по-популярна в Южен Китай, където се намира Шънчжън. Предполага се, че епидемията от Тежък остър респираторен синдром (ТОРС) от 2002-2003 г. е разпространена от хора, които са консумирали или са имали контакт с диви животни в района на този китайски град.

Oще по темата

Новите правила в Шънчжън забраняват за постоянно търговията и консумацията на диви животни, сред които змии, гущери и други.

Властите в китайския град забраняват и консумацията на кучешко и котешко месо, които отдавна се смятат за местен деликатес.

За нарушаване на забраните са предвидени глоби, най-леката от които е 150 000 юана (21 400 долара).

Китайските летища планират да приемат не повече от 134 международни полета седмично, за да бъде предотвратено влизането в страната на хора, заразени с коронавируса, предаде ТАСС, като се позова на изявление от днес на китайското Управление на гражданската авиация.

"Бе направено съществено съкращаване на количеството на международните полети, за да бъдат предотвратено внасянето на епидемията от чужбина. Гарантираният минимум на въздушния превоз се запазва, за да бъдат удовлетворени нуждите на чуждестранните граждани и студенти", се казва в изявлението./БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 4 години

Тези същите диви животни ги ядат в цяла югоизточна Азия и в половин Африка. Не е само Китай.

32

Анонимен

преди 4 години

Аз пия чай от сушен прилеп и камби и даже сега си го запарих...

31

Анонимен

преди 4 години

Но туй е един тест спрямо други традиции на хората,които не употребяват как храна тез видове диви животни и други разновидности от животинския свят при туй как храни преминали през обработка що сварени,изпечени,изпържени на високи температури от 100 до 240 и повече градуси за продължително време на подготовка как ястия предлагани в домашна среда или меню в хранителни заведения,вериги по региони,държави,континенти където дори няма подобни видове даже в разпространение,а заболели са на много повеч

fallback