Снимка: pixabay
fallback

Екраните с течни кристали съдържат редица токсични химикали, които могат да изтекат в ежедневната ни среда, дори проникват в прахта в домовете ни, съобщи ЮПИ.

"Тези химикали са полутечни и могат да попаднат в околната среда по всяко време при производството и рециклирането, а при изгаряне се превръщат в пара - каза Джон Гийзи, токсиколог от университета на Саскачеван в Канада. - Сега вече знаем, че тези химикали се освобождават от продуктите и при употребата им".

Течнокристални мономери се използват в производството на различна електроника, като смартфони, телевизори, компютърни екрани, слънчеви панели.

Учените са изследвали химикалите в 362 от най-използваните течнокристални мономери, като са прегледали и научната литература за токсичността на всеки от тях. Те са идентифицирали и няколко мономера с химикали, които са опасни за животни и околната среда в шест от най-популярните модели смартфони.

В лабораторни текстове някои от тях са попречили на храносмилането на животните или са повлияли на функционирането на жлъчката и щитовидната жлеза. Много от тях се натрупват в организма.

За да уточнят нивата на излагане на химикалите, учените са изследвали проби прах от сгради с различно предназначение в Китай - общежитие, класни стаи, хотел, няколко дома, научна лаборатория и работилница за поправка на електроника. Почти половината проби са положителни за течнокристални мономери. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 4 години

Не знам за вас но аз имам плазма от 10г и някакси се стърпях за това време да не си отхапя нито веднъж от този токсичен телевизор. Костваше ми страшни усилия.

16

идея

преди 4 години

Нали плазмените работят по друга технология .Да започнат пак плазмени да преоизвеждат.Аз имам плазмен от 2005 година и все още работи.

15

Щерю

преди 4 години

С две думи - Бързо, купувайте телевизори с диоди! Като с колите с двг..

fallback