Снимки: Reuters
fallback

Шведската тийнейджърка и активистка за климата Грета Тунберг днес призова световните медии да отделят по-малко внимание на нейния глас и повече на гласа на онези, които вече са засегнати от продължаващото извънредно положение с климата, предадоха ДПА и ТАСС, цитирани от БТА.

Изказвайки се в рамките на конференцията за климата на ООН в Мадрид активистката каза, че тя и съратничката й от "Петъци за бъдещето" Луиза Нойбауер от Германия са "привилегировани", и гласовете им са "чути много пъти".

Това мнение тя изказа днес на пресконференция в рамките на 25-ата международна конференция за климата на ООН в испанската столица, която ще продължи до 13 декември.

"Задължението ни е да използваме вниманието на медиите, за да дадем глас на онези, които най-много се нуждаят от това", каза Тунберг.

"Извънредната ситуация с климата не е това, което ще окаже влияние върху бъдещето, а това което вече засяга ежедневието на хората", смята 16-годишната активистка.

"Много е важно да се вслушваме в коренните народи, защото те страдат, а правата им се нарушават по целия свят", отбеляза Тунберг.

"Хората особено от глобалния Юг и от автохонните общности имат нужда да бъдат чути, защото извънредната ситуация с климата е не само нещо, което ще окаже влияние върху нас в бъдеще, но и нещо което влияе върху живеещите днес деца", каза шведската екоактивистка.

След изказването на Тунберг момче от разположените на ниско надморско равнище Маршалови острови, намиращи се в централната част на Тихия океан, между Хаваите и Филипините, произнесе реч за застрашаващото положение, в което се намира неговата страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Анонимен

преди 4 години

след някоя друга година, като я засърби яко, ще и писне и ще я разпорят по всички еко начини :)

29

Анонимен

преди 4 години

Малката Злобарка да тръва на училище, че като грабна една цепеница....

28

Пича

преди 4 години

*** е народа, дето й вярва на тая на фантазиите. Цялата работа с климатичните промени си е изкривена така. Едно е, че има топли и студени периоди веднъж на има-няма хиляда години (т.е. Средновековен топъл, Римски топъл, Минойски топъл - и познайте сега какъв следва да се пада). Друго че ако цивилизованите държави си осакатят индустрията с безсмислени данъци и ограничения, това нито ще помогне на някого, нито ще спре Китай и Индия да си продължат постарому. Ама нали трябва да се цоца някак...

fallback