Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Жилищната собственост в световен план намалява, като в 22 от 36 развити страни е отбелязан спад през последните десет години, показва проучване на британската застрахователна компания Swinton.

Румъния, Хърватия и Словакия са страните с най-висок дял на жилищна собственост сред изследваните страни от съответно 97%, 91% и 90%. За сметка на това в Швейцария делът на наемателите е най-висок – 59%, следвана от Германия с 49% и Австрия с 45%.

Според данните на компанията 83,6% от българите притежават жилището, в което живеят, а 16,4% обитават дом под наем.

През последните десет години Австралия е регистрирала най-голям ръст на жилищната собственост в света с повишение от 86%, въпреки че жилищният пазар в страната преживява в момента най-големия си спад през последните 15 години. На второ място е Полша, където броят на собствениците на жилища е нараснал с 35% през последните десет години, и Япония със скок от 24%.

На другия полюс са Великобритания и Ирландия, където жилищната собственост е регистрирала спад от по 11%. Следват Дания и Исландия с понижение от по 9%. В Словения, където през последно време жилищният пазар се нажежи, броят на собствениците на жилища се е понижил със 7%.

Iпоред изследването на Swinton по-високата средна месечна заплата не води непременно до по-висок дял на жилищната собственост. В страни с висок жизнен стандарт като Швейцария броят на собствениците на жилища е по-малък от този в страни с по-нисък стандарт на живот. В конкретния случай със Швейцария средната месечна заплата достига почти 5000 евро, но само 43% от жителите на страната живеят в собствен дом.

В същото време в България средната месечна заплата е едва 590 евро, но жилищната собственост достига 83,6%, сочат данните на застрахователната компания. Според нея това означава, че има други ключови фактори при вземането на решение за закупуване на жилище и то не е свързано само с доходите.

Целият анализ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 4 години

В Швейцария една бира e 8 евро, в Бг е 1 евро.И оттам 5000 евро са 620 евро в София, където това е под средната заплата.Трябва д сси доста пропаднал алкохолик,че да измервал живота с бири в бара ...Причината алкохола да е толкова скъп е, че с високи дохди, много хора започват да прекаляват по баровете ...

23

Анонимен

преди 4 години

Не им е чиста работата на програмистите. Много пари имат а не вършат истинска работа. Една индустрия ше има, където хората просперират, без шуробаджанащини, без мутри, без мизерия, ама защото работата си е баш чиста, такива като тебе гледат, как да я оклепат.

22

Анонимен

преди 4 години

Абе хора, защо се правите на луди. Преди 10 години и ние притежавахме над 90% от жилищата си, сега притежаваме 83%. Това означава гигантско обедняване на населението. Нали не мислите, че тия апартаменти са продадени за да се създадат процъфтаващи бизнеси. Продадени са за да се оцелее, или за да се купи някоя безмислена кола, която след 5 години вече не струва нищо. Българите обедняват, това е заглавието. Ама никой не иска да го каже.

fallback