Снимка: Bulgaria ON AIR

  Светли и проветливи дрехи е добре да носим по време на горещините, съветват специалистите. Пиенето на поне 1.5 до 2 литра течности на ден през горещите летни месеци е задължително и е начин да си спестим редица здравословни проблеми. Това стана ясно от думите на кардиолога проф. Младен Григоров, който гостува в "България сутрин". Приемането на течности обаче зависи и от това в какво здравословно състояние е даденият човек.

По думите му, при такова време най-уязвими са децата и възрастните хора, заради дехидратацията, която може да се получи.

"Хипертониците трябва да внимават с кръвното си, а при хората с проблеми температурата в помещението, в което са, трябва да е до 28 градуса", посочи той. По думите му, хипертониците трябва да си мерят кръвното два пъти на ден - сутрин и вечер и не е нужно да ходят в лекарски кабинети.

По думите на лекаря майките, които ограничават водата за малките деца и бебетата, бъркат, защото млякото не би могло да замести водата.

"Когато едно дете плаче, много често това е признак, че е дехидратирано", каза проф. Григоров пред Bulgaria ON AIR.

Според него през лятото  е добре да се консумира по-малко животински мазнини, но не бива да се ограничава много и солта. Препоръчителна е консумацията на плодове и зеленчуци, както и леко подсладена или леко подсолена вода. По отношение на течностите, може водата да е леко подсладена или подсолена.

"Айрянът е чудесно решение за горещините, а приемът на витамини трябва да идва от плодовете и зеленчуците", каза още той.

Според кардиолога спортът трябва да бъде ограничаван от 11 до 16-18 часа., но в прохладните часове е препоръчително да се движим повече.

"Въпросът за здравна профилактика не е сезонен. Дали държавата се справя според съвременната медицинска наука, две са нещата, по което се счита дали едно здравеопазване е добро - смъртността и броят на хоспитализации. Ние сме шампиони и по едното, и по другото. Държавите с истинска профилактика са намалили смъртността с до 20%, което е изключително голямо постижение. Нужно е и иновации. Ние там се стремим да бъдем до средното европейско ниво, но по отношение на профилактика сме трагедия", коментира проф. Григоров.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase