Снимка: архив "Булфото"
fallback

От 1 юли заплатите на персонала в областните болници ще бъдат увеличени, каза днес във Варна министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. По думите му повишенията ще бъдат различни в отделните лечебници, като по предварителни данни сумите ще са между 150 и 250 лева. Ананиев уточни, че ръководствата и персоналът на болниците ще решават дали увеличенията ще бъдат към основните заплати или към допълнителното материално стимулиране. Тяхно ще бъде и решението дали всички ще получат еднакво увеличение или ще има диференциация, пише БТА.

Oще по темата

Ананиев смята: Нова методика за заплатите на медиците

Министърът допълни, че повишаването няма да доведе до съкращения. По думите му, тъй като областните лечебници са многопрофилни и длъжни да приемат всеки болен, трябва да разполагат и с нужните екипи за 24-часов режим на работа. Ананиев допълни, че в момента средната брутна работна заплата на персонала в тези лечебници е между 1200 - 1400 лева, като за лекарите сумата е доста по-висока. Той каза още, че през септември ще бъде направен анализ на изпълнението на бюджета на НЗОК и, ако има спестени средства, те ще отидат в болничната помощ и увеличение на заплатите.

Министерството провежда срещи с всички областни болници в страната като основната тема е новата методика за формиране на разходите за персонала, припомни Ананиев. По думите му един от акцентите на документа е, че разходите за служителите трябва да бъдат не по-малко от 50 процента от общите приходи, които получават лечебните заведения. Освен това размерът на допълнителните плащания за постигнати резултати не могат да надхвърлят 50 процента от разходите за персонал с изключение на допълнителното разпределение на приходи от клинични изпитания и от ценоразписите, които са си публикували болниците за допълнителни медицински услуги, допълни министърът.

По думите му максималният размер на допълнителното материално стимулиране за немедицинския персонал не може да надхвърля 80 на сто от основната работна заплата, а за медицинския - не повече от три пъти от основната работна заплата. Много важно е и посоченото в методика съотношение между парите на санитарите, професионалистите по здравни грижи и лекарите, допълни министърът. То трябва да е 1 към 1,7 към 2,2, което според Ананиев при равни други условия осигурява постигане на нивата на възнагражденията, посочени в Колективния трудов договор на сектора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Пациент

преди 4 години

За съжаление на докторите толкова много им хареса да са търговци, че вече очите им гледат пациента като банкомат. С такова безочие си искат за всяко нещо пари! Било за избор, било за титла, било за лъжливо доплащане, въобще за какво ли не! В главите им и в устата им:МЪНИ, МЪНИ......МЪНИ!

7

Э..кономист

преди 4 години

Не разбрахте ли министри и чиновници в МЗ, че докато болниците са търговски дружества, кражбите от парите на всички нас и лъжите на началник отделенията и ръководителите на болниците ще продължават ? Това е единствения начин те да покриват частично направените разходи!

6

Българин

преди 4 години

Парите за съжаление потъват в част от докторите! Всички имат по няколко апартамента, хубави коли, къщи в Гърция. Повечето доктори от Смолянска област имат къщи, хотели в Гърция. Бедните те....!

fallback