Снимка: Istock

Колко често кървят венците ви? Ако ви се случва често, добре е да посетите специалист. По дефиниция, кървенето на венците може да се определи като вид инфекция на тъканите, държащи зъбите. В повечето случаи този проблем може да доведе до зачервяване, чувствителност и подуване на венците.

Едни от най-честите причини за кървящите венци са бременност, занижена орална хигиена, натрупване на плака, зъбен камък и други. Как да се справите с този проблем? Вижте няколко съвета от специалисти.

Доставете си достатъчно витамин К

За нормалното кръвосъсирване има едни много важни елементи, най-малките в кръвта, наречени тромбоцити. Витамин К е един от най-важните витамини, който спомага за нормалното съсирване на кръвта. Благодарение на него, тялото ни синтезира ензима протромбин, който подпомага кръвосъсирването и костния метаболизъм.

Въпреки че дефицитът на витамина не е често срещан, той се случва. Ако венците ви кървят за продължителен период от време, тялото ви може да не произвежда достатъчно протромбин. В този случай можете да приемате добавки с витамин К и да увеличите консумацията на определени храни, кои – вижте тук.

Внимавайте с консумацията на някои въглехидрати

Така както има храни, които заздравяват венците, за да намалим кървенето им е добре да избягваме консумацията на други храни. Всички сме чували за плаката. А знаете ли, че консумацията на сладки храни и напитки, както и някои въглехидрати, повишава риска от нейното образуване. Тези нездравословни храни, водят до растежа на бактерии, които образуват плаката. Колкото повече плака се натрупва, толкова повече застрашава денталното ни здраве.

Освен захарни храни, като сладкиши, газирани напитки, редуцирайте консумацията на бял ориз, обикновени картофи, продукти с бяло брашно. Те повишават нивата на кръвната захар и инсулина, което може да доведе до орално възпаление.

Според някои изследвания, намаленият прием на вредни въглехидрати може да помогне за подобряване на здравето на зъбите и венците. Заложете на консумацията на въглехидрати с нисък гликемичен индекс, като боб, пълнозърнести храни, ядки и зеленчуци.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase