Снимка: pixaBay

Хакери източиха 1 млн. лева от сметките на българска фирма. По разследването работи  началникът на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП Явор Колев.

Най-голямата щета за наша компания идва от компрометирана служебна комуникация, обясни той пред Труд.

„Служители, отговорни за разплащанията, си предоставят паролата за служебната поща след фишинг мейл, не са деактивирани профили или не са сменени пароли след напускане на конкретен служител“, коментира Колев.

Той допълни, че в отдел "Киберпрестъпност" почти всяка седмица отива представител на пострадала българска фирма от компрометирана служебна комуникация.

"Хакери придобиват достъп до комуникация с чуждестранен контрагент и в подходящ момент променят банковите детайли, където да се преведат парите. Както всички знаем - няма сто процентова сигурност и защита, но при желание и воля от ръководния състав на фирмата се постигат завидни резултати", каза Колев.

Като предпазна мярка той предлага мениджърите да инвестират в компетентен IT персонал, както и да обувачат всичките си служители.

По тази схема българските компании са ощетени средно с 20-30 хиляди евро на случай, коментира Колев, като най-голямата подобна щета, която се разследва, е за един милион лева.

"Пряко въздействие върху българския бизнес и интернет потребителите в страната имат най-вече атаките с криптолокър. Към фишинг имейл е прикачен зловреден код, който криптира всички важни потребителски данни, като се иска откуп в дигитална валута Биткойн. Жертви на подобни киберпрестъпления са родни компании от всякакъв калибър. Изключение не правят и правителствени и неправителствени организации, министерства, училища и т.н.", допълни шефът на "Киберсигурност" в ГДБОП.

По думите му, в момента българските компании са неподготвени за широк кръг от кибератаки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase