Снимка: архив, Reuters
fallback

България е на 97-о място по щастие за 2016-2018 година от 156 страни, но е на трета позиция от 133 страни по промяна на този показател от 2005-2008 до 2016-2018 година, показва доклад на ООН от 7-и март.

Международният ден на щастието се отбелязва на 20-и март съгласно резолюция 66/281 на Общото събрание на ООН от 28 юни 2012 г.

Финландия е начело в класацията на ООН като страна с най-щастливо население, следвана от други скандинавски страни като Норвегия и Дания.

В топ 10 са още Исландия, Холандия, Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Канада и Австрия.

В класацията ООН отчита не само показатели като брутен вътрешен продукт на глава от населението, но и продължителност на живота в добро здраве, щедрост, социално подпомагане, свобода на жизнения избор, възприятие на корупцията и други.

Последни по тези показатели са Афганистан, Централноафриканската република и Южен Судан, а за десет години Венецуела е минала от 82-ро на 108-мо място.

В общата класация България е по-назад от повечето европейски и балкански страни по щастие. Например Румъния и Кипър са на 48-мо и 49-то място, а Сърбия и Молдова - на 70-о и 71-во място. Турция, Гърция и Северна Македония са на 79-то, 82-ро и 84-то място, показва статистическото приложение от Доклада на ООН за щастието за 2019 г.

България е втора - след Молдова и преди Румъния, с най-силно възприятие на корупцията в тригодишния период 2016-2018 година, а скандинавските страни, Канада, Нова Зеландия и Сингапур заемат последните места.

В периода 2016-2018 година обаче българите се чувстват по-щастливи в сравнение с десет години по-рано. Най-силно изменение към щастие е установено от ООН в Бенин и Никарагуа, а България е трета. В Сирия и Венецуела хората са започнали да се чувстват по-нещастни за десет години, както и в Ботсвана, Индия и Гърция, а почти без промяна са Швейцария, Норвегия и Израел.

По социално подпомагане водят скандинавските страни, България е 18-а. По продължителност на живота в добро здраве първи са азиатски страни като Сингапур и Япония, а ние сме на 65-то място от 150 страни. По свобода на жизнения избор в тригодишния период 2016-2018 година България е на 115-та позиция, по щедрост и дарения - на 112-то място.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

77

Анонимен

преди 5 години

До До предишния 79Уважаеми 79 не е хубаво да се насилват и ограбват хората при положение че са бедни. Богатите да се махат от тая държава, те има къде да отидат /на майка си в /, а ние бедните няма къде да идем и искаме да живеем на спокойствие.

76

До предишния

преди 5 години

Добре дошъл в Реалния Свят! Цивилизованата част на света отдавна живее с тези правила и хората там успяват да са щастливи, точно защото ги поддържат. Понеже се осъзнават като хора, като общество, а не стадо. Поемат отговорност и знаят че, без правила и ограничения нямаш ОБЩЕСТВО!Какво лошо има да не живееш сред лющещи се фасади смрърдящи коли или човек в едностаен да не плаща данък смет колкото тези в двореца на баневи? Така е в Европа и не само там.

75

Анонимен

преди 5 години

Е от какво да бъдем щастливи.- от невиждания напън над населението;- от изискванията на европейския съюз;- от издевателствата заради старите ни автомобили;- от днешната заплаха -конфискация на къщата заради лоша фасада;- от проекта за данък върху дъждовната вода от покрива;- от данък смет като промил от стойноста на къщата;- от ДДС-то наложено върху пратения акциз за луксозни и вредни стоки;- от спирането на детските ако детето не ходи на училище, то си остава дете;- от демагогията

fallback