Ангел Генчев е едно от железните момчета на българските щанги. Европейският и световен шампион по вдигане на тежести е видял хубавата и тъмната страна на големия спорт.

Още по темата
Той достига до върховете, уличен е в употреба на допинг, а през годините преминава и през затвора. След дълги години отсъствие в състезанията по щанги, през 2017 година той става шампион на Световните игри за ветерани в Роуздейл, Нова Зеландия.

Днес Ангел Генчев живее в село до Търговище със семейството си, развива малък бизнес с раци и участва в състезания за ветерани. Въпреки че последната му световна титла е от преди само няколко години, Генчев е категоричен, че живее трудно като много други българи.

"Последните години си е чиста мъка. Особено зимният период е ужас", споделя той и  продължи: „Миналото лято си отворих обект за отглеждане на раци и с това се занимавам. Пред камерата на Bulgaria ON AIR шампионът разказва, че прекарва свободното си време със сина си, когото определя за смисъла на живота си.

"С малкия си тренираме тук, шведски стени, трябва да му се дава пример", каза Ангел Генчев.

52-годишният шампион продължава да посещава залата, за да тренира и се надява още 5 години да се занимава със състезания. "Състезателят, освен че го има в гените на човек, той и се доразвива в годините. Ако държавата отглежда състезатели, трябва да се грижи за тях", убеден е той.

Ангел Генчев е категоричен, че спортът му е помогнал да оцелее в затвора и в много други трудни житейски моменти.

"Много голяма разлика има кого затваряш – дали затваряш лъв, или мишка! Да затвориш човек, който обича свободата, трябва той много да е трениран, защото иначе ще рухне много бързо“, категоричен е щангистът.

Най-голямата му мъка обаче е забравянето на спортистите, които по думите му остават "на улицата" след края на кариерата си.

"Много бързо се объркват и се оплитат нещата. Във всяка цивилизована държава има пенсия за елитните спортисти. Това иска много жертви и лишения", категоричен е Генчев.

По думите му доказаните спортисти, които са се отплатили на страната за инвестираното в тях с постижения, трябва да получават някаква пенсия.

"Да можеш да си купиш хляб и сирене за семейството. Да знаеш, че ще можеш да си платиш тока този месец", допълни шампионът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase