Снимка: БТА
fallback

Работодателите ще искат преброяване на екологичните организации, намаляване на данъците за малките фирми от 15 на 10%, по-добри условия за бизнес, държавни енергийни компании - на борсата

"Не можем да допуснем всеки проект да се атакува от т.нар. "зелени", от групи, финансирани от конкуренти отвън или просто от рекетьори, които работят на принципа за това да обжалват, ако не получат финансиране на свои проекти", заяви изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов, цитиран от "24 часа".

По думите му престъпление е насърчаването на референдуми, които визират инвестиционни намерения. По повод битката със сивата икономика, Иванов бе категоричен, че укриването на данъци и осигуровки дава нечестно предимство на сивите компании пред лоялните.

Той отново обяви несъгласието на работодателите и с корекциите, които държавата прави всяка година с минималната заплата по административен път. Иванов обясни, че ще подадат оплакване в МОТ, защото заплатата е за извършен труд, не е помощ за бедни.

Работодателите ще настояват държавата да помогне за създаването на равноправни условия за търговия с наши стоки, където влиза и политиката на двойните стандарти. Когато купуваме български продукти - 1 лев отива за заплати и пенсии, т.е. при равни други условия ще си помагаме като държава, призова Васил Велев от АИКБ. Той обясни още, че работодателите ще настояват да се отчита целият разход за един работник, а не както сега само това, което той получава.

Цветан Симеонов от БТПП представи искането на работодателите да се въведе по-широко обратното начисляване на ДДС. Същността на тази система е, че по веригата на доставките не се пускат фактури, само последният, който получава стоката, начислява целия по веригата и ползва данъчен кредит. Така се преодолява неспособността на данъчните да следят кухите фирми.

Той постави акцент и върху искането на капитала да се премахне неравноправното третиране на различните фирми и да се приложи реално принципа "Мисли първо за малките". Затова, данъкът за тях от 15% да се свали на 10%, колкото е за останалите, ще настояват работодателите.

Радосвет Радев от БСК пък представи друг приоритет - да се облекчат условията за бизнес. У нас за започване на бизнес са нужни минимум 23 дни, в Румъния -. 12 дни и 3,5 в Естония. За регистрацията на фирма процедурите са 7, в Румъния - 6, в Естония - 3.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Борката

преди 5 години

Тома Белев, жена му Веселина Кавръкова и ръководените от тях организации от години изнудват бизнеса и блокират редица инвестиционни проекти с разни жалби по съдилищата. В същото време тези хитреци участват във всевъзможни поръчки за броене на лалугери, отглеждане на лешояди, спасяване на гъски, от които източват милиони левове.

10

Симо

преди 5 години

Крайно време е да се спре със зеления рекет!

9

Todor R

преди 5 години

Това все повече ще се признава от отговорни фактори: "Не можем да допуснем всеки проект да се атакува от т.нар. "зелени", от групи, финансирани от конкуренти отвън или просто от рекетьори, които работят на принципа за това да обжалват, ако не получат финансиране на свои проекти".

fallback