Снимка: flickr
fallback

Детската смъртност в България продължава да е близо два пъти по-висока от средната за Европейския съюз, сочи годишният доклад за състоянието на здравето, приет от правителството.

Равнището от 6,4 смъртни случая на всеки хиляда деца е най-ниското в историята на демографската статистика, но все още е далеч от евростандартите.

България изостава и по отношение на показателя "средна продължителност на живота".

През 2017-та година достига до около 74 години, но все още е значително по-ниска от тази в Европейския съюз - около 80 години.

Демографската криза вече е приета за даденост. Бавно, но сигурно, цифрите показват, че се задълбочава. Един от показателите е намаляващата раждаемост. Според лекари зад цифрите, стоят личните избори.

"Безметежният начин на живот, който не е свързан с никакви поемащи рискове и във всеки един момент може да се откажеш от връзка и от всичко останало", посочи като причина д-р Иван Диков, специалист по акушерство и гинекология.

На тези, които все пак избират семейството, медицината помага, когато раждането не може да е естествено, но в България процентът на раждания със секцио е значително по-голям, смятат специалистите.

Освен, че раждаемостта намалява, хората живеят и по-дълго, т.е населението е застаряващо. Властите отчитат, че през 2017-та година намалява заболеваемостта от рак, но специалистите са критични към тези оптимистичните данни.

"На първо място е необходим истински раков регистър на България, въпреки че имаме опит за направата на такъв, данните са много фрагментарни и аз лично не бих разчитал на тях", каза пред Нова тв д-р Николай Недев,  радиационен онколог.

Подобен регистър се чака от години. А на фона на оптимистичните изводи на българските власти, световните данни сочат, че онкоболните се увеличават.

"Българското население намалява, по абсолютна стойност. Голяма част от българите живеят в другата България и ако има някакво намаляване на броя на раковоболните в България, то е резултат на това, че хората просто не са в България", смята д-р Недев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Пореден

преди 4 години

По дълго ли живеем!? Какви са тези лъжи брадати тука!? Мъжете до 65, жените до 75 това ли е дългото?!?

38

Анонимен

преди 5 години

Че какво от това. Ще дойдат други и толкоз.

37

Истината

преди 5 години

Проблемът е, че след 1989 година досега, хората, които бяха и са на подходящите години за създане на деца, живеят много по-зле, отколкото живееха те самите или бащите им прд 1989 година. Мит е, че бедните имат много деца. Истината е, че много деца имат бедните, които преди това са живяли още по-бедно, а когато са живяли преди по-богато, както е в България, бедните не искат да имат деца, щом нямат средства за приличен живот.

fallback