снимка: Ройтерс
fallback

Цените на петрола се понижиха до най-ниските си стойности за 2018 г. в петък по време на доста волатилна търговия. Негативно влияние оказват опасеняита за предлагането на фона на мрачните икономически перспективи, обобщава Ройтерс, цитиран от Investor.bg.

Според трейдърите дори очакванията, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще започне да задържа доставките, не оказват кой знае каква подкрепа на пазара.

Международният бенчмарк Брент достигна най-ниското си ниво от декември 2017 г. - 61,52 долара за барел преди да се възстанови до 62,02 долара за барел след понижение от 0,93% спрямо предишната сесия. Американският суров петрол WTI поевтинява с 2,40% до 53,32 долара за барел, достигайки най-ниското си ниво от октомври 2017 г. Волатилността на цените на WTI и Брент през ноември достигна нива, наблюдавани последно при срива на пазара 2014-2016 г., а преди това по време на финансовата криза от 2008-2009 г.

Това, което се случва на световните пазари в момента, е ръст на добива и запасите в Северна Америка, докато в другата част на света е ограничен износът от страна на Иран заради наложените санкции от САЩ.

Така или иначе глобалното предлагане нарасна през тази година, като трите страни най-големи производителки в света САЩ, Русия и Саудитска Арабия добиват петрол, отговарящ на една трета от световното потребление или около 100 млн. барела петрол на ден.

Високото производство обаче продължава, докато перспективите за търсенето отслабват в отговор на забавянето на глобалната икономика.

Цените на петрола са се понижили с около 30% от последните си пикови стойности в началото на октомври, тъй като производството в световен мащаб започна да изпреварва потреблението през четвъртото тримесечие на тази година, слагайки по този начин край на периода на недостиг, започнал през първото тримесечие на 2017 г.

За да се приспособи към по-слабото търсене, Саудитска Арабия заяви, че може да намали предлагането.

„Няма да продаваме петрол, от който клиентите нямат нужда“, каза пред журналисти в четвъртък саудитският министър на енергетиката Халид ал-Фалих.

Продължението на анализа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Анонимен

преди 5 години

И без пари да стане сега петрола, цените на стоките няма ги върнат назад. Свиквайте.

50

Анонимен

преди 5 години

Единствения финансов продукт с висока добавена стойност в България са бързите кредити. Проблема е, че изсмукват жив ресурс(пари) от пазара на стоки и услуги и ги влагат в незнайно какво, а не в реален продукт с висока добавена стойност. За да се оправят нещата е нужно да се инвестира в хора, способни да произведат такъв продукт. Обаче политическия и бизнес елита в страната предпочита да инвестира в апартаменти, коли или общо взето в имущество.

49

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

преди 5 години

Преценете сами капацитета на оставащите мениджъри и икономисти да произвеждат продукт с висока добавена стойност. Евентуално във финансовата сфера биха могли да измислят нещо, но в България има хронична липса на пари(които са продукта и стоката на финансите). Тоест, тези, които са способни да произведат продукт с висока добавена стойност напускат, а остават тези, които произвеждат приказки с измислено добавена стойност. Извода оставям на вас.

fallback