Архив: Булфото

По искане на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Софийският градски съд (СГС) е наложил обезпечителни мерки на имуществото на бившия кмет на с. Галиче Ценко Чоков, съпругата му и двамата му синове.

Още по темата

Цената на бъдещия иск на КПКОНПИ е 3 217 984 лв. Процедурата срещу Чоков е започнала след уведомление за повдигнато обвинение за лихварство като делото все още е висящо, съобщиха от Комисията.

Обект на обезпечителните мерки са 153 недвижими имота в землището на с. Галиче – 94 ниви с обща площ 1 570, 910 дка, 41 лозя с обща площ от 42,968 дка, 3 горски площи от общо 11,599 дка, ½ идеални части от 5 ниви с площ от 93,350 дка, трайни насаждения, както и 7 парцела в селото, от които 4 с масивни постройки в тях.

Имуществото включва още един имот на територията на София със застроена площ 236 кв.м. и две паркоместа на стойност 500 000 лв., както и 4 автомобила, на стойност съответно 217 000 лв. 50 000 лв., 45 000лв. и 6 800лв. Наложени са запори на банковите сметки на Чоков и съпругата му.

Запорирано е вземане в размер на 350 000 лв., представляващо предоставен заем от свързани лица.

Искът на КПКОНПИ е заради обвинението на Чоков от месец май 2016 година, а обвинението е, че той е ръководил престъпна група за лихварство.

По това обвинение Чоков беше оправдан на първа инстанция. Той обаче има още две обвинения - че е лидер на организирана престъпна група, занимавала се с лихварство, отвличания, побои и палежи. Като участник в него пред Темида се яви и един от синовете му. По тези обвинения бившият кмет на Галиче беше осъден на 4 години и 6 месеца затвор.

В края на септември 2018 г. обаче Апелативният спецсъд уважи молбата на бившия кмет и го пусна под домашен арест заради влошеното му здравословно състояние и предстояща операция.

Чоков страда от диабет, диабетна полиневропатия, няколко язви, дископатия, урологично заболяване, а наскоро е претърпял операция, като предстоят и други.

Магистратите обаче го задължиха да остане в столицата, а не да се връща в родното си Галиче, за да не може да влияе и да оказва принуда върху свидетели по делото срещу него.

Обвиненията срещу Чоков дойдоха след серия от репортажи от село Галиче и обвинения от страна на негови съселяни за тормоз, включително и за палеж на автомобили.

Като начало скандалният кмет на Галиче стана национално известен при провеждането на местните избори, когато заведе на курорт част от съселяните си, а тържеството за победата му на изборите беше с впечатляващо музикално оформление.

През октомври 2017 г. ВАС реши, че Чоков вече не е кмет на Галиче. Решението на ВАС беше след повече от четири месеца след постановлението на административния съд на Враца. Върховните съдии потвърдиха решението Ценко Чоков да бъде отстранен от поста.

Съдът тогава отмени решението на Общинската избирателна комисия от началото на май месец, която се позова на правото на Чоков да ползва неплатен отпуск и остави скандалния кмет на поста му, отменяйки решението на ЦИК за предсрочно прекратяване на мандата му.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase