Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Всеки може да казва всичко и всеки може да му повярва, независимо дали е истина или откровена лъжа. Живеем в епоха, в която фалшивите новини се разпространяват със скоростта на светлината, а с напредването на технологиите, възможностите за фалшификация на видео и говор става все по-лесно.

Дълбинните фалшификати са реалистично изглеждащи фалшиви видео или аудио материали. Те набраха популярност като средство за добавяне на известни актриси в порнографски сцени и въпреки забраната им от големи сайтове, те все още са лесни за употреба. Наречени са на името на алгоритми с изкуствен интелект с дълбоко учене, които ги създават.

Така става напълно възможно да слагаме думи в устата на други хора. Думи, които те дори не са изричали.

Трябва ви само реално аудио или видео на определен човек - колкото повече – толкова по-добре. И софтуерът се опитва да разпознае модели на речта и движенията. Когато добавите нов елемент, като гласа или лицето на някого получавате дълбинен фалшификат.

Какви са опасностите, свързани с употребата на подобни добре замаскирани фалшификати? И кои са положителните употреби на подобен софтуер?

Още технологични новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase