Снимка: Булфото, архив
fallback

Мъж и жена са задържани в София по обвинение за продажба на стари български книги, които се определят като движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство, съобщават от МВР.

Полицейските действия са предприети след получена информация, че в интернет се предлага за продажба книга, определяна като движима културна ценност.

В хода на разследването е установено, че 61-годишна жена предлагала за продажба срещу 1500 лева старопечатна книга "Рибен буквар" от Д-р Петър Берон, издание от 1847 г., без произведението да е регистрирано и идентифицирано съгласно законовите изисквания.

След претърсване и изземване в рамките на образуваното досъдебно производство, в жилището й била намерена и иззета ценната книга. Изготвената съдебна експертиза в Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" потвърдила, че иззетата книга е автентична и не е регистрирана съгласно нормативната уредба.

Последвало задържането на жената в полицейския арест за срок до 24 часа.

На 17 септември, при полицейска операция за противодействие на престъпления, свързани с  културно-историческите ценности, служители на сектор "Кражби" при СДВР задържали и 44-годишен мъж. При проведените оперативни действия било установено, че чрез интернет сайт и в антикварна книжарница в София, мъжът е предлагал за продажба над 90 старопечатни български книги от периода 1806 - 1878 година, притежаващи характеристики на движими културни ценности, но не са регистрирани и идентифицирани съгласно изискванията на Закона за културното наследство.

В рамките  на процесуално- следствените действия по образуваното досъдебно производство полицейските служители са иззели голяма част от предлаганите произведения от известни Народни будители, като: „Сборник Български Народни песни“ от 1857 г. на братя Миладинови и „Български грамоти“ от 1845 г. на Васил Априлов, обявени за продажба по 4000 лв., Горски пътник“ от 1857 г. на Г.С. Раковски, продавана срещу 2750 лв., „Христоматия“ от 1852 г. на Неофит Рилски, обявена за 1100 лв., „Криворазбраната цивилизация“ от 1871 г. на Добри Войников, предлагана срещу 640 лв., множество старопечатни библии и църковна литература, както и други произведения и преводи на видни български възрожденци, за които са назначени съответните експертизи.

Събраните по двата случая материали са докладвани в Софийската градска прокуратура и работата по документирането им продължава под надзора на прокурор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

БГ

преди 5 години

Вярно че, по световните стандарти за онова време не е кой знае какво, но си остава важна част от нашата история. Само за едно съжалявам, не видях по-рано че се продава. На тази цена щях да го купя на момента. Имам уговорки с повечето антикварни книжарници да ми се обаждат ако излезе нещо подобно. Сега да се надяваме че, ,,органите" на властта ще го пуснат на търг, а няма да послужи за подарък за някой който е прочел по-малко книги и от премиерът.

18

Анонимен

преди 5 години

"Рибен буквар" от Д-р Петър Берон"Само хвърлете едно око на английската, френската и италианската литература и го сравнете с рибния ни буквар! Пак е нещо при наличието на нищо но сме били къде къде по назад и от най охлузените западняци по онова време. Не бих приел рибния буквар като нещо много ценно, напротив, жалко че и с неговото създаване си останахме умствено охлузени! Тия надгробни песни си ги пейте!

17

БГ

преди 5 години

Аз също колекционирам стари книги. Повечето са купувани по интернет. Може и от същите хора да са. Второто издание на ,,Под игото" ,,Записки по българските възстания" ранни издания на Христо Ботев и много други. Какво сега, трябва да ги предоставя на държавата, респективно мафията, или да ги върна на продавачите. Искам да видя кой и как ще дойде в къщи и ще ми ги вземе.

fallback