Реджеп Ердоган и Владимир Путин. Снимка: Reuters
fallback

Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган успяха да се разберат как да бъде избегната военна операция в Идлиб - последната от четирите сирийски зони за деескалация, която още не се е върнала под контрола на Дамаск. Така обобщава "Комерсант" вчерашните преговори между руския и турския лидер.

Москва обеща да обсъди договореното в Сочи с Техеран, но още преди края на преговорите иранците отправиха сигнал, че подкрепят усилията на Москва и Анкара, посочва вестникът. Според негови източници най-трудната част от изпълнението на меморандума е как да се организира изтеглянето на радикалните групировки от Идлиб.

Срещата в Сочи успя да спре кръвопролитията между десетки хиляди сирийци - опозиционери и лоялни към властите. Това е позитивна стъпка в отношенията на Русия със силите на сирийската революция, коментира Фатех Хасун, един от водачите на въоръжената опозиция. Но той предупреждава, че ще е трудно да се изпълни договореното, тъй като някои въоръжени групировки може да отхвърлят меморандума.

Лидерът на извънпарламентарната Партия за изграждане на сирийската държава Луай Хюсеин допуска, че договореното в Сочи е временно решение и Дамаск рано или късно ще си върне Идлиб.

Oще по темата

"Нито Дамаск, нито силите, лоялни към него, нито руснаците ще оставят "островче за сигурност" извън контрола на сирийската армия и няма да позволят в региона да останат незаконни оръжия. Същевременно договореностите от Сочи ще осигурят възможност за справяне с терористите, включително с Джебхат ан Нусра", казва той пред "Комерсант".

"Компромисът, намерен в Сочи от руската и турската страна, включва няколко важни и взаимосвързани аспекта", пише "Известия".

Първо, предвиждат се мерки за разграничаване на умерената опозиция от терористите. Предстоящото засилване на турските наблюдателни постове и разширяване на безопасната зона по принцип се очаква да премахнат заплахата от терористични атаки срещу руските военни бази и сирийските части.

Терористичните организации, разделени от мирното население и от умерената опозиция, в бъдеще може да бъдат ликвидирани с тясно координирани действия на турските, сирийските и руските власти.

Второ, трябва да бъде стимулиран политическият процес. Тук цялата тежест пада върху плещите на турците - тъкмо те трябва да убедят възможно най-голям брой въоръжени бунтовници да преговарят със сирийското правителство, отбелязва изданието.

Според него в очите на Турция въпросът за Идлиб включва и съображения за ситуацията извън Сирия. "Всякакви враждебни действия срещу терористичната организация в Идлиб може да активизират мрежата от нейни привърженици и симпатизанти в самата Турция, а тази мрежа бездруго видимо укрепна през последните години", пояснява "Известия".

Интригата с офанзивата срещу Идлиб получи неочаквана развръзка - офанзива няма да има. Русия обеща това на Турция. Засега обаче не е ясно какво е получила Русия в замяна, изтъква "Взгляд".

Електронният вестник разсъждава дали "печалбата ще бъде финансова и турският пазар ще се отвори за руски стоки" или пък "духовна" - ако Москва "смени Идлиб срещу Константинопол" и "патриарх Вартоломей приключи с опитите да отцепи украинската църква от Руската православна църква".

"Бих сметнал за правилно да помолим турските власти за въздействие върху константинополския патриарх Вартоломей по повод автокефалията на Украинската православна църква. Вартоломей изцяло е под контрола на турските специални служби и те естествено могат да му повлияят", казва ориенталистът Семьон Багдасаров.

"В такъв случай изгодата от сделката за Русия е ясна. Остава да разберем ще работи ли на практика тази договореност", коментира "Взгляд".

"Ердоган търси средата между Русия и Запада. Ситуацията в Сирия принуждава Турция да се обърне към САЩ", заявява в заглавие "Независимая газета".

Всекидневникът цитира призив на турския лидер във в. "Хюриет" "всички заедно да вземем мерки срещу терористичните групировки сред опозицията" в Сирия. Ердоган посочва също, че трябва да бъде включено и американското ръководство, при все че договорката за зона за деескалация в Идлиб бе постигната единствено между Анкара, Москва и Техеран, се казва в материала.

Според турския президент Анкара смята да укрепва позициите си в Идлиб, обсаден от войски на Дамаск, "иначе някой друг може да поеме инициативата и затова да пострадат мирни хора". През последните седмици Турция увеличи военното си присъствие в провинцията - Анкара се опасява, че при нападателни действия в региона към границите й ще се втурнат хиляди и хиляди бежанци, отбелязва вестникът.

"Турция много силно се тревожи, че силите на Башар Асад ще предприемат военна операция в Идлиб с подкрепата на Русия. Тя реши да използва многовекторна политика, за да предотврати тази опасност", коментира Орхан Гафарлъ, политолог от Анкара.

По думите му "турският интерес - операцията в тази провинция да не се състои, съвпадна с интересите на западните държави. Европа например се вълнува много силно от бежанския проблем, защото при настъпление в Идлиб милиони може да нахлуят в Турция, а пък Анкара на свой ред да им отвори път към Европа".

"Турция се опитва сега да балансира между интересите на Запада и на Русия. Както разбирам, руската страна чудесно схваща, че международната общност може да реагира крайно негативно, ако Идлиб бъде превзет. Затова на дневен ред има куп идеи какво да се прави в тази провинция", добавя Гафарлъ.

След преговорите с Ердоган Путин може да се срещне и с иранския си колега Хасан Рохани. Президентският прессекретар Дмитрий Песков заяви, че такъв разговор засега не се предвижда, но "не е изключен, тъй като оперативната ситуация изисква интензивни контакти".

Иран публично се обявява за уреждане на ситуацията в Идлиб - това заяви вчера по-специално говорителят на иранското външно министерство Бахрам Гасеми. "Но както се знае, Техеран има интерес правителствените сили да контролират цялата територия на (Сирийската) арабска република, която влиза в неговата сфера на влияние", допълва "Независимая газета", цитирана от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

турската баня

преди 5 години

бай Ердоган знае бий за да те уважават

16

Анонимен

преди 5 години

Що общо има Вартоломей с това освен да е на тяхна страна като и той да си има мнение как духовно лице в тази окупирана зона Идлиб,най-малко ако има християни там застрашени,както и те трите с техните си мнения по въпроса,както са си ги описали самите те,кой за кюрдите едни на други,кои за опозиционерите на кого,които са едни на други,кои в подръжка на президента Асад с народната му армия,кои за населението попаднало в плен така казаха някои измъкнали се едва с семейство от деца,но небягащи запад

15

лош опит

преди 5 години

Путин знае че с Ердоганчо не може да се гъбарка защото онзи е луд и не *** никой

fallback