Снимка: архив Reuters
fallback

Дванадесет страни от Латинска Америка се събират в еквадорската столица Кито, за да обсъждат днес и утре решения на венецуелската бежанска криза, предаде Франс прес.

Срещата е по инициатива на Еквадор. В нея участват Аржентина, Боливия, Бразилия, Колумбия, Коста Рика, Мексико, Чили, Панама, Парагвай, Перу и Уругвай. Венецуела бе поканена, но засега не е потвърдила участие, пише БТА.

Oще по темата

Около 2,3 милиона венецуелци - 7,5 процента от населението на 30,6-милионна Венецуела - живеят сега зад граница заради икономическата и политическата криза в родината си. Най-много от миграцията бяха засегнати Колумбия, Перу и Еквадор. В Бразилия пък имаше прояви на насилие срещу бежански лагери на венецуелци.

Страните, събрали се в Кито, се очаква да повдигнат въпроса за система за квоти за разпределяне на мигрантите. Тази идея им бе подсказана от испанския премиер Педро Санчес, който бе неотдавна на обиколка в региона. Там той обеща и 35 милиона долара европейска помощ за управление на тази миграционна криза.

Страните, които ще се срещнат в Кито, ще обсъждат и елиминирането на ограниченията пред уеднаквяване на мерките за транзит на венецуелските мигранти. Ще се обсъжда и създаване на общ фонд за справяне на кризата, а Еквадор ще отправи призив за оказване на международна финансова помощ.

Относно причините за миграционната криза, а именно политическата и икономическата криза във Венецуела, сред страните от Латинска Америка няма единна позиция, предвид това, че Боливия защитава политиката на венецуелския президент Николас Мадуро.

Венецуелската миграция е най-сериозната в историята на Латинска Америка. На всяка граница венецуелците сега се сблъскват с различни формалности. Колумбия им иска лична карта в случай на транзит и паспорт за онези, които искат да останат, Еквадор иска сертифицирана лична карта, а Перу иска паспорт или молба за предоставяне на бежански статут.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

муспи

преди 5 години

Бойко Борисоф също е присъствал на съвещанието в Кито, но инкогнито, защото иска без излишен шум да се доставят тези бежанци в България. Бразилия обаче ко пресякла, като казала, че безплатен обяд няма, и България трябва да заплати по международните тарифи за тези доктори и инженери. - Ха, че разбира се, това пари ли са, аз сам мога да ги платя! - Вие сте беден, по данни на вестник ДНЕС! - Не отричам, но съм си уредил гигантски Пособия! - Че така кажете амиго! Не случайно сте по мур$ав и от нас.

7

Анонимен

преди 5 години

Руският социализъм пак удари на камък. Досега 30-40 държави направиха опити да прокопсат с него и всички завършиха с нечуван провал. Жалкото е че българските комунисхи ни го натрапиха за 45 годипи и успяха да съсипят не само държавата ами и българският народ. Турците за 500 години не успяха да направят това което руснаците и техните адепти у нас сториха за 45 години на България.

6

Oвчар

преди 5 години

Еѝ те венецуелците са като нас що се касае миграцията, само дето при тях е уж комунизъм, а пък ние сме Член на великия Европеѝски Съюз!?!? Странно

fallback