Снимка: Архив Ройтерс

Дори в Северна Корея, където правителството контролира почти всички аспекти от живота на хората, пазарите са се превърнали в неизбежна икономическа реалност.

В страната има 436 официално одобрени пазара, сочи проучване, публикувано на 26 август от американския Център за стратегически и икономически проучвания (Center for Strategic and International Studies – CSIS), подпомогнат от южнокорейския Институт за развитие на Северна Корея.

Заедно тези пазари носят 56,8 млн. долара годишно на правителството на Ким Чен Ун чрез данъци и наеми. Най-големият от тях – пазарът Сунам, който се намира в третия по големина град в страната Чхънджин, успява да донесе на страната почти 850 хил. долара за същия период, съобщава Quartz. 

CSIS датира началото на ръста на севернокорейските пазари през 2002 г., водени от търговията по границата с Китай. Процесът на маркетизация през последните две десетилетия често е иницииран от самите граждани, а в други случаи понякога самата държава потиква неговото развитие, за да облекчи социалното, политическото и икономическото напрежение.

Докладът на CSIS събира тези данни чрез сателитни изображения и полеви интервюта със свидетелски показания.

Според скорошно проучване с участието на севернокорейски граждани 72% от анкетираните са посочили, че почти всички доходи на домакинствата идват от пазарите, а 82% от хората заявяват, че чуждестранните стоки и информацията имат много по-голямо въздействие върху живота им, отколкото решенията на правителството на Северна Корея.

Как се отразяват ръста на пазарите върху управлението на Ким Чен Ун - четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase