Снимка: BBC
Общ преглед

Първата тренировка на Юко е преди повече от 30 години в Япония. Тогава малко момче я хвърля с главата напред на тепиха и момичето се зарича, че повече никога няма да практикува бойното изкуство.

Днес обаче Юко се записва в историята като първата жена треньор на мъжкия отбор по джудо в Бразилия.

В мъжкия свят на Бразилия и спортовете, в които доминира присъствието на "силния пол", една жена треньор по джудо е нещо немислимо. В професионалните спортове обикновено жените тренират предимно отбори, съставени от жени. А онези, които имат шанса да се занимават със спорт в Бразилия, често се сблъскват с дискриминация.

Стъпката, която Юко предприема, е нещо, което никой не очаква, но всички жени приветстват и то не само в света на джудото, а и всички останали спортове.

Най-популярен в Бразилия в момента е футболът, но обикновено се гледа с неодобрение на жени, които решават да се включат в популярни отбори. Единствената жена, която някога е била треньор на женския отбор по футбол, е уволнена след по-малко от година на поста, след вълна от недоволство и натиск от страна на играчите.

Националната конфедерация по джудо обаче се надява да промени статуквото и на жените в спорта в страната да започне да се гледа по различен начин.

"Юко е отличен пример за нарастващото признание за жените в спорта, особено в джудото. Дълги години "нежният пол" дори не е допускан да тренира това бойно изкуство.", споделя Ней Уилсън от конфедерацията пред BBC.

Изборът на Юко за треньор на мъжкия отбор шокира света на джудото, но се надяват, че и други спортни тимове ще последват примера и ще дадат на жените поле за изява.

Японката е забелязана от бразилците през 2012 г. и е назначена като помощник треньор на мъжкия и женския отбор. Подготвя местния герой от Олимпиадата в Рио – носителката на златен медал Рафаела Силва. Тогава вратите за нея се отварят още по-широко.

След като е обявена за треньор на мъжкия национален отбор по джудо на Бразилия, Юко получава огромната подкрепа на всички жени, занимаващи се със спорт. Това я кара да осъзнае огромното значение на това нейно постижение, а освен това и колко малко място има в действителност за жените в спорта.

"Ако аз мога да стана треньор на мъжкия отбор по джудо в Бразилия – свят на мъже, значи това е сигнал, че нещата все пак са започнали да се променят. Ще се разгръщат още повече възможности за жените.", споделя пред BBC Юко.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase