Снимка: архив, Reuters
fallback

Руската ракетно-космическа корпорация "Енергия" ще тества в края на този месец електроракетен двигател, използващ реактивен йод, съобщава сайтът Лайф.

Той заменя ксенона в качеството на работно тяло. Изпитанията на установката в космоса са предвидени за 2022 година. Предполага се, че първата част на експеримента, кръстен "Островски", ще премине на борда на Международната космическа станция. За втората част на изпитанията ще бъде използван товарният кораб "Прогрес".

Използването на йод в качеството на работно тяло на електроракетен двигател беше предложено в края на 90-те години на миналия век от сътрудника на корпорацията "Енергия" Валерий Островски. През 2006 година разработката е била патентована. През 2012 г. по инициатива на специалиста по двигатели Борис Соколов са започнали първите опитни работи. Преимуществото на двигателя с използването на йод се състои в това, че е икономически много по-изгодно.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

++++++++++++++++++++

преди 5 години

До Анонимен 27 ЧЕТИ МОМЧЕ, ЧЕТИ, НЕ СКАЧАЙ, А МИСЛИ!!!

26

Анонимен

преди 5 години

И да не забравите, двигателите за Еарбъс и Боинг се произвеждат от Великобритания.

25

Анонимен

преди 5 години

Много са ми смешни хората които бързат да изтъкнат, че американците ползвали руски двигатели сякаш НАСА са неспособни да си направят свои. Сякаш русия им направиха Сатурн 5 ракетите и Совалките а? Ама май последните просто ги откраднаха като дизайн и така и не стигнаха до животоподдържащи системи ...

fallback