Източник: Reuters

С наближаването на лятото напълно естествено зачестяват препоръките за качествени предпазни мерки при ползване на обществените плувни басейни. Почти всяко лято се отчита бум на инфекциозни заболявания, а като основен източник на заразата се посочва именно замърсената вода в басейните. Проучване на Американския център за контрол и превенция на заболяванията сочи, че над 30% от летните епидемии от чревни инфекции през последните 15 години са тръгнали от басейните. За съжаление, статистиката и микробиологичните анализи на водата в тях показва, че дори редовното им почистване не може да гарантира пълна защита от патогенни микроорганизми. 

Сред най-опасните от тях, отговорни за около 50% от опасните летните инфекции през последните години, са микропаразитите от род Криптоспоридиум. Поглъщането на само една глътка вода, заразена с тези паразити, може да доведе до серизоно инфекциозно заболяване, известно като криптоспоридиоза. Тя засяга и деца, и възрастни, особено в случаи на отслабен имунитет. Протича с типичните за чревна инфекция симптоми – стомашни спазми, диария, повръщане, но често продължава по-дълго и е по-трудна за лечение.
 
Най-лошото по отношение на криптоспоридиите в обществените басейни, е че масово ползваните дезинфектанти не успяват да елиминират достатъчно бързо и напълно колониите им. Установено е, че дори в достатъчно добре хлорирана вода криптоспоридиите може да оцелеят няколко часа и рискът от заразяване с тях е налице, когато басейнът се ползва скоро след дезинфекция на водата в него.
 
Какви други опасни бактерии дебнат дори в почистените басейни - вижте на Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase