Източник: Reuters

Какви са правата ни на пациенти? Можем ли по всяко време на годината да сменим личния си лекар? Какво трябва да платим, ако сме приети за лечение в болница? Колко процедури при зъболекар се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)? Отговори на тези и други подобни въпроси ще ви дадат публикациите от поредицата "Здравни права". 

Националната здравноосигурителна каса обмисля въвеждането на ограничения за българските пациенти, които желаят да се лекуват за нейна сметка в болници, намиращи се в Европейския съюз (ЕС). Това предупредиха от Центъра за защита правата в здравеопазването преди броени дни. От Надзорния съвет на Касата предлагат поне двама национални консултанти да изготвят становище, че пациентът, който иска да се лекува зад граница, не може да го направи у нас. Ще се проверява и дали човекът има дарителска сметка, с която да събира средства. Основната цел на тези ограничения е да се намали броят на нашенците, които искат да се лекуват в ЕС (в някои случаи това може да стане и на територията на страната), както и дълъгът на НЗОК, който се трупа от това. 
 
Според директивата на ЕС за трансгранично здравно обслужване, българите могат да кандидатстват за издаване на европейски формуляр за планово лечение в съюза или формуляр S2. За целта трябва да подадат своите документи в Централното управление на Националната здравноосигурителна каса или в Регионална здравноосигурителна каса.
 
Какви документи се издават за лечение в чужбина - вижте на Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase