Снимка: архив Reuters


Голяма част от българите не посещават редовно зъболекар. Здравната каса обаче поема съвсем елементарни процедури. Стоматолозите алармират, че отдавна има редица нерешени проблеми с касата и част от специалистите отказват да работят с държавния монополист.

В деня на св. Атила – покровител на зъболекарите – има ли недостиг на специалисти и как това се отразява на денталния ни статус? Коментари в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR от специалистите Иван Антикаджиев и Анатолий Кънев.

Здравната каса поема само 22 лева от лечението на всеки пациент. За какво стигат те?

"Почти 90% от лечението при стоматолога се заплаща от собствените ни джобове", коментира д-р Анатолий Кънев.

Стоматолозите алармират от години за проблемите в сектора. Притеснителна статистика показва, че голяма част от зъболекарите напускат пределите на България. Тревожните цифри показват, че в 4 области на страната има сериозен недостиг на зъболекари. Четири университета обаче бълват специалисти. Колко квалифицирани са те обаче и как могат да се наложат на пазара?

"За да се утвърди един зъболекар на пазара, трябва да практикува достатъчно дълго. Трябва да се мине през всички етапи на образование. Добиването на практика под ръководството на специалист и до ден днешен е европейска практика. Много колеги отиват в реномирани клиники в чужбина и остават там.", коментира в предаването д-р Иван Антикаджиев.

Според стоматолога у нас няма здравна култура, още по-малко и за дентално здраве.

"В България няма закон за оралното здраве. Образованието при децата по отношение на денталната хигиена е на ниво 0.", алармира д-р Анатолий Кънев.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase