Снимка: pixabay
fallback

Близо заплата и половина е необходима на софиянци, за да купят един квадратен метър от апартамент в столицата, показват изчисления на "Труд" на база данните на НСИ за заплатите и информация на брокери за цените на имотите.

Средната заплата в София през четвъртото тримесечие на миналата година е 1476 лв. Същевременно имотите се продават средно за 1095 евро за квадрат. Така са необходими 1,45 заплати за покупка на един квадрат жилищна площ в София.

През 4-то тримесечие на 2017 г. растежът на цените на имотите в София се възобнови и средната цена на жилищата се покачи до 1095 евро за кв.м, спрямо 1060 евро за кв.м през двете предходни тримесечия. В резултат годишното увеличение на цените спрямо 4-то тримесечие на 2016 г. е с 14%, пише в анализ на Bulgarian Properties. Това поскъпване на имотите изпреварва ръста на заплатите в София, който в рамките на година е 10,48%.

По-чувствителното нарастване на цените на жилищата в София започна през 2015 г. с ръст от 6%, когато средната цена беше 790 евро/кв.м. Година по-късно, през 2016 г., цените достигнаха 906 евро/кв.м и отбелязаха ръст от 14,7%, а през 2017 г. преминаха границата от 1000 евро/кв.м и ускориха своя растеж до 16%. Средната покупна цена на жилищата в столицата през миналата година достигна 98780 евро.

Общо за 2017 г. пазарът в София завърши със средна цена от 1050 евро/кв.м и средногодишно нарастване от 16%. Прогнозите за 2018 г. са темпът на нарастване на цените да се забави с увеличение на предлагането и постепенното уравновесяване на пазара, но да се запази в рамките на около 10%.

Интересно е да се отбележи, че макар да е налице осезаем ръст в цените на имотите в София и те да преминаха границата от 1000 евро/кв.м, купувачите като че ли не бързат да купуват, пише в анализа на Bulgarian Properties. Има моменти, в които те изчакват по-добри оферти, които да пасват по-точно на техните изисквания и възможности.

Една немалка част от купувачите търсят от доста дълго време, понякога повече от година. Тази еластичност в търсенето постепенно ще забави нарастването на цените, тъй като купувачите не са склонни да купуват на всяка цена. Вече се усеща отдръпване от надценени имоти и райони и пренасочване към други райони на столицата. Същевременно, предлагането нараства и все повече сгради ново строителство и имоти на вторичния пазар се борят за вниманието на купувачите.

Най-много от закупените жилища през последното тримесечие на миналата година са двустайни. В София 60% от сделките са били с двустайни апартаменти, като наличностите на двустайни жилища в сградите ново строителство се изчерпват най-бързо.

Средната площ на закупените жилища в столицата е 86,5 кв.м. – с около 2,5 кв.м. по-голяма от площта през 3-тото тримесечие на миналата година.

Отбеляза се ръст в дела закупените жилища на 1-ви етаж – той съставлява 27% от сделките и това се дължи най-вече на такъв тип наличности в сградите с напреднало строителство. Най-много се купуват апартаменти на 2-ри до 6-ти етаж – 70% от сделките.

Най-често се купуват жилища по БДС (на шпакловка и замазка) – 63%. Едва 15% от продадените жилища са напълно обзаведени, което се обяснява и с факта, че най-продавани са апартаментите ново строителство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Свинята

преди 6 години

АМан от некъдърни и неуки драскачи на статии... Средната заплата за София е малко на 1450лв. АМА БРУТО нето е под 1200лв. Не съм чул някой да си плаща квадрата с брутната си зплата.

44

Горанов

преди 6 години

А какво мислите за къща около София? Не е ли по добре в селце, като Бистрица или Герман, че може и сглобяема? Поздрави!

43

Дедо ставри

преди 6 години

Хи хи тикайте се у софето и робувайте и плащайте. Еий *** народ брате. А сега духайте супата.

fallback