Снимка: Facebook
fallback

Неравенството между най-богатите и най-бедните в България се задълбочава въпреки сравнително високия икономически растеж през последните години, повишаването на заетостта и доходите и спада на безработицата до предкризисни нива.

Най-богатите 20% от населението получават средно 8 пъти повече от най-бедните 20%. Данните са на Евростат към края на 2016 г. Само година преди това разликата в доходите им е била 7 пъти, а през 2012 г. - 6 пъти.

Неравенството в доходите е само един от социалните показатели, по които България е в "критично положение", става ясно от последния доклад на Брюксел в рамките на т.нар. Европейски семестър, който следи представянето на икономическите и фискалните политики на страните членки.

От тази година обаче Еврокомисията се фокусира върху социалните политики и социалните права на гражданите, които в много държави изостават на фона на възстановяването на европейските икономики след кризата. За целта ЕК вече ще следи 12 показателя, свързани с равните възможности и достъп до пазара на труда, условията на труд и социалното подпомагане и т.н., пише "Сега".

България получава оценка "критична ситуация" за половината от тези показатели, а за други три е необходимо да сме "под наблюдение". Това изправя страната ни пред нова опасност да попадне в най-рисковата група на страните с прекомерни макроикономически дисбаланси, от която успяхме да излезем едва през тази година.

Освен неравенството на доходите най-тежко е положението с високия дял от населението, което живее в риск от бедност и социално изключване. През 2012 г. 49% от българите са били в такава опасност. През 2014 г. делът им пада до 40%, но оттогава положението не се е подобрило. Като критична е определена и ситуацията с високия процент младежи на възраст от 15 до 24 г., които нито учат, нито работят - към края на 2016 г. те са 18% от населението.

България получава най-ниската оценка и за ефекта на социалните помощи върху намаляването на бедността, както и за незавидното ниво на дигитални умения - само 29% от българите на възраст между 16 и 74 г. могат да работят с компютър.

С 13.8% рано напускащи училище деца и младежи страната ни попада в по-леката категория - "под наблюдение". Тревожното обаче е, че този процент се влошава - преди 6 години делът на рано напускащите училище е бил 12.5%.

Въпреки предприетите през последните години мерки за ограничаване на отпадането от училище те все още не са показали ефективност, отбелязва Еврокомисията. Припомня се, че у нас бе въведена задължителната предучилищна подготовка, екипи от специалисти на местно ниво бяха ангажирани да откриват и подпомагат отпадналите ученици, за да ги върнат обратно в училище, беше организирано и допълнително обучение по български език за ромите и др.

Според ЕК под наблюдение трябва да са също така грижите за децата под 3-годишна възраст, както и заетостта, въпреки че тя расте непрекъснато през последните години и вече надхвърля 70%.

Единственият показател, по който България е над средното за ЕС ниво, е равнопоставеността в заетостта на мъжете и жените.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

197

икономист

преди 6 години

Проблемите на света няма да се решат, ако всеки по отделно се затваря в собствената си удобна черупка(среда) и се опитва да оцелява както може. Трябва заедно да променяме света. Вече можем да постигнем всичко това, помагайки си със съвременните технологии, които ни правят по-свързани от всякога.

196

икономист

преди 6 години

Ромските тартори са един вид капиталисти, само че действията им са незаконни, за разлика от истинските капиталисти, чиито престъпления са доста по-прикрити и съобразяващи се със съществуващото законодателство. Проблемът при ромите, индийците и други подобни нариди и етноси(включително и тези в Африка), е че правят деца, без да се интересуват от тяхното бъдеще. В Индия даже и не си регистрират децата, както се прави в цивилизования свят. Но това може да се реши с подходяща демогфаска политика

195

икономист

преди 6 години

Също така, вече няма да е нужно да осигуряваме армия от надзиратели, които да ги пазят да не избягат от затворите. Скъпо струващите издирвателни операции също няма да ги има.Броя на полицаите ще бъде намален драстично. Всъщност крадците, които разбиват домове, търсят предимно пари или скъпи вещи, които да продадат пак за пари. Ако ние сменим системата и премахнем пирте, те просто няма какво да крадат! Пък и нали прехраната им ще бъде осигурена... Защо да си слагат главата в торбата?

fallback