Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Основната причина за бюджетния излишък, който се получи през 2017, се дължи на сериозния спад на капиталовите разходи, най-вече свързани с европейските фондове. Другата страна на въпроса е, че голяма част от този излишък се харчи по редица непланирани разпределения от страна на държавата.

Това посочи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria финансистът Юлиан Войнов.

Какви са тези непланирани разпределения – изливане на пари в институции като НЗОК, повишаване на пенсии, увеличаване на заплати в сектори като образование и сигурност.

„Това, разбира се, не е лошо. Проблемът е, че този голям водопад на пари всъщност предотвратява правенето на реформи, като това се отразява негативно на българската икономика.“

„Правителството е изключително неефективно в своята дейност, не се правят реформи, като това личи във всички големи международни доклади“, категоричен е Войнов.

В разговора бяха засегнати и теми от глобален мащаб като икономическите процеси, свързани с поколението или т.нар. „милениуми“.

Вижте целия разговор във видеото

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

ognyanz

преди 6 години

В годините на т.н. преход реформите започнаха да се разбират като съкращения. Като се каже, че някой министър е направил реформи, под това обикновено се разбира че е съкратил щата, намалил пари за социални разходи и т.н.

1

Анонимен

преди 6 години

Просто е баце си купува спокойствие особено с заплатите на полицаите ще му трябват както се вижда.

fallback