Снимка: Freeimages
fallback

Изминалата 2017 бе рекордна от гледна точка на инвестиции в недвижими имоти, като обемите на сделките в бизнес имоти надхвърлиха многократно нивата от 2016, но също така и на пиковата преди кризата 2007. Те достигнаха €977 млн., като за сравнение през 2007 бяха малко под €600 млн.

Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният директор на Colliers Иглика Йорданова.

Този процес, смята гостът в студиото, е резонен и закономерен, като генезисът му се забелязва още през 2014-2015.

„Засилването на инвестициите в Централна и Източна Европа започна от Полша, прехвърли се към Чехия, после към Унгария, като бе очаквано да се пренесе и към България и Румъния.“

През 2017 71% от обема на инвестициите на пазара се дължеше на крупните сделки с търговски центрове, осъществени от крупни южноафрикански фондове. През настоящата 2018 обаче фокусът ще бъде насочен към по-разнороден тип продукт като офис площи, логистични центрове, хотели.

Именно затова може да се очаква, отчете Йорданова, пренасяне на инвестиционния интерес и към градове извън София, която през 2017 е привлякла 95% от инвестициите.

Забелязва се и друга важна тенденция – ако досега инвеститорите в подобен тип имоти са били основно местни, то вече преобладават чуждестранните такива.

Вижте целия разговор във видеото!

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 6 години

Интересно ми е една директорка в град угърчин всяка година дава на една фирма за обучение на шофиори фирмата предлага по ниска цена от останалите институциите нехаят а йонко да попитам де си бре

14

Анонимен

преди 6 години

Спрямо обема пари може да е повече от предкризисните нива, но все пак пари се печатат. Иначе броя сделки е много зле.

13

яЗЕКА

преди 6 години

Kakто е при всички пазари, така е и в имотния: Средствата преминават от ръцете на нетърпеливите в ръцете на търпеливите. Така избързалите да си купят на тези нива, ще платят сметката и на онези, които ще си купят след година-две, когато нивата ще паднат наполовина. Просто строители и банки ще са си избили вложенията с първите 30-40% от напористите купувачи и остатъка ще е на разпродажба...както последните чифтове обувки на витрината примерно. Нищо ново под слънцето, винаги е било така.

fallback