Снимка: архив, Reuters

Кандидатите за получаване на бежански статут в Европа са намалели почти наполовина, съобщи Европейският офис за бежанците.

706 913 души са подали молби за убежище миналата година, 43 на сто по-малко от 2016 г., но все още е по-висок от бройката за 2014-а, годината преди началото на миграционната криза.

Около 55 000 от кандидатите подават повторни молби, а около 20 000 са непълнолетни, непридружени от възрастни хора, съобщава европейската агенция.

За пета поредна година най-много кандидат-бежанци идват от Сирия - над 98 000 от всички подадени молби, следвани от граждани на Ирак, Афганистан и Нигерия. Всяка трета молба идва от притежатели на паспорти от тези четири държави.

В топ 10 влизат още пакистанци, еритрейци, бангладешци, гвинейци и иранци. Сред най-активните търсачи на убежище в ЕС има и граждани на една европейска държава - Албания. 25 500 молби за убежище са подадени от албанци.

При всички тях се отчита намаляване на броя на молбите спрямо 2016 г., с изключение на тези от граждани на Бангладеш и Гвинея, където числата вървят нагоре.

Властите са взели решения по 981 615 случая на кандидати за закрила, като 40% от решенията на първа инстанция за положителни. Според европейската агенция одобрените молби за предоставяне на бежански статут са със 17 на сто по-малко през миналата година. Това се дължи главно на факта, че са гледани повече молби на афганистаци, нигерийци и пакистанци, където признаването на статут е по-ниско и на намаляването на броя на кандидати от Сирия и Еритрея, където повече искания се уважават като основателни.

По данни на Агенцията за бежанците през миналата година закрила у нас са потърсили 421 души. 34-ма са получили бежански статут, 29 хуманитарна закрила, а 243 молби са отхвърлени.

Първоинстанционните съдилища имат да гледат още 462 532 искания за убежище, което е наполовина от молбите, очакващи решение преди година.

Според еврокомисаря за миграцията Димитрис Аврамопулос спадащите бройки на бежанците са резултат от общото “значително намаляване на пристигащите в ЕС мигранти” през миналата година. Те са резултат от общите усилия за по-добро управление на миграцията и защита на границите, коментира еврокомисарят.

Междувременно от днес ЕС започва нова морска операция в Средиземно море, която ще има за задача да спасява мигранти. "Темис" ще има много по-широка зона за опериране, която се простира от алжирските брегове до Турция и Албания. Освен да спасява мигрантите, новата морска операция ще събира и разузнавателна информация за терористични дейности по външните граници на ЕС, съобщи европейската брегова охрана. За разлика от предишната мисия "Тритон", която караше всички спасени в международни води до италианските пристанища, новата операция ще ги стоварва до най-близкото европейско пристанище, до мястото на намирането им.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase