Снимка: БТА
fallback

Въздухът в градове като Лондон е също толкова опасен и причинява сходни заболявания като този в зоните на ядрени аварии като Чернобил или Фукушима, сочи проучване на британски учени.

Заключенията им звучат още по-притеснително за българите, защото въпреки сериозното влошаване на качеството на въздуха в Лондон в последните години градът все още е осезаемо по-чист от София.

Според проф. Филип Томас от Бристълския университет ефектът върху здравето от замърсения въздух е същият като в зоната около Фукушима, от която японските власти евакуираха 450 000 души след бедствието в атомната централа.

Лондон системно нарушава допустимия от Световната здравна организация лимит за най-фините прахови частици (т. нар. PM 2.5). Стойности над 10 микрограма на квадратен метър се смятат за опасни за здравето, а в британската столица средногодишният показател е между 16 и 25 микрограма. В София, според последното проучване на СЗО, той е между 26 и 35 микрограма.

Частиците с диаметър под 2.5 микрона се смятат за най-опасни, тъй като причиняват най-различни ракови заболявания. Повечето измервателни станции за столицата обаче мерят само по-големите частици - PM10, а за PM 2.5 се публикуват усреднени годишни стойности.

Делхи се е превърнал в "газова камера", обяви пълномощният министър за града. Отговорни са автомобилите и изгарянето на стърнища в околностите

Фините прахови частици идват най-вече от изгарянето на органични вещества - от автомобилите и домашните печки на дърва, въглища и нафта.
 
Преди седмица властите в индийската столица Делхи обявиха извънредно положение и принудителна ваканция в училищата, след като нивата на PM 2.5 достигната 700 микрограма на кубичен метър в някои райони. Пълномощният министър за града обяви, че Делхи се е превърнал "в газова камера".

Ако искате да бъдете в крак с най-актуалното от света на автомобилите - четете Audomedia

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

еда

преди 6 години

Основен източник на ФПЧ в градовете са автомобилите. От тях дизеловите автомобили изхвърлят много пъти повече сажди (ФПЧ). От тях, "тунунгованите" (тези без филтър за ФПЧ) изхвърлят десетки пъти повече сажди.Вижте колко дизелови автомобили на различна възраст има в градовете и ще си отговорите каква е основната причината за замърсяванетоНай-щадящото белите ни дробове гориво си остава газта

35

Истината

преди 6 години

Работата беше, че и преди селянжерите, работата у вашия град си беше същата. Ръй ли сега в кого е проблема - не е само в тия дето идват, а тия дето са си там.

34

Анонимен

преди 6 години

Градовете са замърсени не заради бройката на хората, а заради консуматорските прищевки на всеки един индивид в днешно време. Примерно, ако в последните 50 години са придошли около милион селинджъри, но всеки един от тях е дошъл с колите си (да, някои имат и по повече от една), а един автомобил заема място колкото десетина души, то тогава все едно са дошли десет милиона. Схващате ли защо отесня толкова много градът? Сега направете връзката с това защо изведнъж всичките плочки по тротоарите са леш

fallback