Снимка: Архив Reuters

Заради темите си - гангстерски войни, наркотици и престрелки, хип-хопът никога не е смятан за полезен за здравето. Психиатри от университета Кеймбридж обаче вярват, че терапия с такава музика може да помогне на депресирани и психично болни хора, съобщи в. "Дейли телеграф".

Според екипа на д-р Аким Сул текстовете за преодоляване на трудности в тези песни са утеха за отчаяните, а рапирането на проблемите е емоционален отдушник.

"Голяма част от хип-хопа е от области на големи социоикономически лишения, така че неизбежно текстовете отразяват проблемите на израсналите по тези места като бедност, маргинализиране, престъпления, наркотици - каза д-р Аким Сул. - Всъщност в тези текстове виждаме много от основните рискови фактори за психични заболявания. Изпълнителите на хип-хоп използват таланта си не само да опишат света, който виждат, но и да се откъснат от него. Често в текстовете има послание на надежда - с колите, които искат да притежават, и манекенките, с които искат да излизат, местата, където искат да бъдат".

Хип-хопът се появява в нюйоркския квартал Южен Бронкс в началото на 70-те години на миналия век и е известен с това, че придава блясък на насилието, и със собственическото отношение към жените. Дейвид Камерън предупреди, че "жанрът насърчава хората да носят пистолети и ножове".

Списъкът на покойните изпълнители на хип-хоп в Уикипедия е със 141 имена.

Според специалистите от Оксфордския и Кембриджския университет обаче мрачната картина, създавана от изпълнителите, може да достигне до сърцето на хората, които са на такова безнадеждно място. Подобна терапия наподобява на процеса на "позитивни визуални образи", който се изследва в Оксфордския университет.

Психиатрите се надяват да успеят да проведат терапия с хип-хоп в затвори, училища и общежития.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase