Снимка: БГНЕС
fallback

Целият свят се бори с последствията от коронавируса на прага на огромна икономическа криза. Но докато едни стават по-бедни, проучване показва, че най-богатите стават още по-богати. Швейцарската банка UBS преглежна банковите акаунти на 121 семейства, чието състояние е над 1,25 милиарда долара - те са част от някои от най-богатите хора в света. Банката открива, че при 77% от тях, печалбата им е "била равна или дори по-голяма от очакваната по време на най-променливия период в историята на финансовите пазари".

"Семейните офиси" са частни фирми, които работят с ултрависоки нетни лица и управляват тяхното богатство, за да може то да остане за наследниците им.Ръководителят на UBS Йозеф Щадлер заяви, че супер богатите продължават да процъфтяват финансово дори и в период, в който безработицата се увеличава бързо. Той твърди, че това се дължи на факта, че има "досатъчно пари да поемат и управляват риска като никой друг инвеститор".

В началото на юни доклад на Института за политически проучвания разкри, че шест милиардери - включително Илон Мъск, Джеф Безос и изпълнителният директор на Zoom Ерик Юан са увеличили богатството си с над 2 милиарда долара, когато през март повечето икономики бяха затворени. Тази сума е равна на парите, които британското правителство обеща за да спаси културния си сектор след пандемията.

От началото на пандемията неравенството продължава да се увеличава - докато богатите печелят още повече пари, доклад на Института за фискални изследвания установява, че най-бедните семейства са засегнати най-много от кризата, като доходите им са спаднали с близо 15%. В САЩ пандемията допълнително увеличи огромната пропаст в расовото богатство в Америка.

"COVID-19 разкри как икономическата система е изградена за да помага на богатите и как бедните страдат най-много. Трябва да се вгледаме как това неравенство се отразява на обществото като цяло. В общества, където пропастта е по-голяма, виждаме по-високи нива на психически и здравословни заболявания, насилие, както и лишаване от свобода, както и по-ниски образователни постижения, казва д-р Уанда Вупорска, изпълнителен директор на The Equality Trust, пред VICE.

Това неравенство може да се види и в последствията от вируса. Службата за национална статистика на Великобритания разки, че хората, които живеят в по-бедните райони на страната издъхват по-често от COVID-19 от тези, които живеят в по-заможните райони. Изследването на ONS установява, че смъртността е 55,1 смъртни случая на 100 хил. души в най-бедните райони на Обединеното кралство и 25,3 смъртни случая на 100 хил. души в районите с по-заможно население.

За това група от 83 богати личности - включително режисьорът Ричард Къртис и наследницата на Дисни Абигейл Дисни - призоваха световните правителства да увеличат данъците върху тях и други членове на съсловието на свръхбогатите, за да подпомогнат икономическото възстановяване от коронавирусната криза.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Анонимен

преди 3 години

До 8не си богат и няма да бъдеш!Щом нямаш умствения багаж да бъдеш богат, защо се опитваш да налагаш собствения си дефицит върху общността?Може би другите искат да са богати, но не по твоята дефиниция или разбиране! Кое мозъчно полукълбо (с по малко сигурно не става) ти ампутираха, за да се стигне тази задоволеност? Питам от професионален интерес!

29

Анонимен

преди 3 години

Оказва се че парите не са най-важното в този кратък живот

28

хъ.

преди 3 години

Евреите богатеят, докато ние гоим сриваме икономиките си заради нещо, дето е по-безопасно от грип и теглим кредити от банките им. Типично! В същото време пълнят всяка бяла страна с възможно повече римляни, та, да не би белите да тръгнат на бунт случайно. Жалко, че повечето овце не се усещат.

fallback