Снимка: Reuters
fallback

Хиляди хора се събраха край кръга от масивни камъни в Стоунхендж, Великобритания, един от най-известните в света паметници от праисторическата епоха, за да отбележат деня на зимното слънцестоене и да посрещнат изгрева след най-дългата нощ в годината, предаде ДПА.

Сред множеството имаше последователи на езически култове и много туристи.

Част от хората от танцуваха, държаха се за ръце или биеха барабани в зимната нощ, очаквайки появата на слънцето.

Стоунхендж се намира недалеч от английския град Солсбъри и е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Археолозите смятат, че поставените в кръг с диаметър от 30 метра огромни камъни, всеки от които тежи по около 25 тона, са имали религиозна, политическа или някаква друга церемониална роля.

Според една теория Стоунхендж е служил като своебразен астрономически инструмент и е тясно свързан с култа към Слънцето.

До самия кръг по принцип не се допускат посетители, за да се предпази уникалният паметник от увреждане, но той е отворен за широката общественост в дните на зимното и лятното слънцестоене и за други специални събития.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Ристу

преди 4 години

Защо да са прoсти? Зимното слънцестоене се е празнувало през голяма част от човешка та история. Римляните са празнували Сатурналиите, германските и скандинавските езичници са празнували Юл. За са привлекат езичниците към тяхната вяра, християните слагат техните празници на датите на традиционните празници. Много коледни обичаи като коледна елха, са пряко свързани с честването на слънцестоенето.

6

Анонимен

преди 4 години

Ей това инглизите верно са много прoстo племе.

5

Анонимен

преди 4 години

Стоунхендж е построен 1957 година. Има снимки с крановете и бетоновозите, с незалятите кофражи и със строителните работници. Поразровете в нета за Стоунхендж + 1957 година и ще намерите цели колекции от снимки. Как са копани дупките за фундаментите(бетоновите) за камъните.

fallback